29 Temmuz 2016 Cuma

Son dikiş projelerim / My latest sewing projects

Bir hafta önce memleketten yeni döndüm. Kısa bir tatil oldu, aileyi ve arkadaşları gördüm. Gitmeden önce bir elbise ve çanta dikmiştim, tatil için kendimi hazırladım (maalesef, hava yaklaşık her zaman soğuk olduğu için elbisem sadece fotoğraf yapmak için giydim). Çok şanslıyım ki en yakın arkadaşım fotoğrafçı. Bir kaç gün için arkadaşlar ile orman içinde bir göl yanına gittik ve orada da fotoğraf çekimi yaptık.
Elbisem Burda pratik dikis 2016 ilkbahar yaz dergisinden. Çantam benim tasarımım. Son zamanlarda daha fazla dikiş yapıyorum, bunun için yeni kozmetik tariflerim azaldı. Aynı zamanda yaz için çok az kozmetik kullandığım için çok da ihtiyacim kalmıyor :)

One week ago, I came back from my homeland. It was short holidays to visit family and friends. Before going, I sew a dress and a clutch bag. Kind of prepared myself for holiday (unfortunately, weather was almost all the time cold and I got to wear my dress just for photo shoot). I am very lucky, because my best friend is a wonderful photographer. We went to a wonderful place in the forest near lake for several days and we decided to make a small photo shoot. 
My dress is from 2016 Burda practical sewing spring-summer magazine and clutch bag designed and embroidered by me. 
Lately, I was sewing more, so less making cosmetic. Moreover, in summer time I use just a very few products so no much needs also :)Photos by http://daliamphotography.weebly.com/
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder