9 Şubat 2016 Salı

Kakao yağı el kremi / Cocoa butter hand cream

Benim el cildim çok çok hassas. Eğer eldivensiz bulaşık yıkarsam hemen çok kuru, kırmızı oluyor ve sonunda da cilt çatlıyor. Onun için her zaman cildi sakinleştiren ve yumuşatan çok yoğun bir nemlendirici yapmaya çalışıyordum. Bu el kremi aynen öyle.
Bu el kremi benim ellerimin yumuşak, pürüsüz kalmasına yardım ediyor ve aynı zamanda bu kadar güzel kokuyor ki: tatlı, hafif çikolata gibi. Fotoğraf çekerken köpeğim bile onu koklamaya çalıştı. Ama tabi ki,eğer en iyi sonuç istiyorsanız ve kremin kokusu en güzel olsun diyorsanız, yüksek kaliteli, filtresiz, soğuk sıkma ve organik yağlar kullanmayı tavsiye ediyorum.
Kremin kıvamı yaptıktan sonra sert oluyor (tabi ki sizin evinizin derecesine göre de değişebilir) ama ele alınca hemen eriyor. Bu kremi kuru dizler, dirsekler, topuklar için de kullanabilirsiniz. Kremi uyguladıktan sonra cilt yağlı kalıyor ama bir kaç dakika sonra krem cilt içine giriyor.

Malzemeler:
  • 20 gr. kakao yağı,
  • 10 gr. Shea yağı,
  • 5 gr. aynısafa yağı,
  • 5 gr. hindistan cevizi yağı.
Kakao yağı cildi yumuşatıyor, nemlendiriyor, cildi yenilenmeye yardım ediyor. Yaşlanmaya karşı cildi koruyor. Shea yağı soğuk havadan koruyor, cildi sakinleştiriyor,  nemlendiriyor ve yumuşatıyor. Hindistan cevizi yağı susuz, kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Aynısafa  yağı, enflamasyon, kaşıntı azaltıyor, cildi yumuşatıyor. Çatlamış cildin daha hızlı iyileşmesi için yardım ediyor.

Nasıl yapılır?

Bu sefer kakao yağını kaynayan su buharında erittim. Siz kaynayan suya bir tabak içinde koyup eritebilirsiniz. Eridikten sonra yağı içinde Shea yağı olan kaseye koyun ve ikisini iyice karıştırın. Sonra aynısafa ve hindistan cevizi yağı ekleyin ve tekrar karıştırın. Sonra kremi mikser ile bir kaç dakika iyice karıştırın. Mikser, kremi daha iyi ve daha çabuk karıştırmaya yardım ediyor. Kakao yağı soğumaya başladığı zaman fark edeyeceksiniz ki kremin kıvamı sertleşiyor. Bu kadar, güle güle kullanın. 


Cocoa butter hand cream


I have extremely dry hand skin. It is so sensitive and if I forget to wear gloves just for cleaning dishes, it gets red, super dry and even cracks. All the time, I am looking forward to make something very rich, deeply moisturizing, smoothing for my hands care and this cacao butter hand cream is exactly like this. 
It helps my hands to stay soft and nice, it moisturizes well and it smells incredible: sweet, chocolaty

and just tasty. You see while I was trying to take its photo, my puppy was smelling it. To get best results and nicest smell, you need to use high quality, unfiltered, cold press, organic oils. It is definitely worth trying to make. 
Cream's consistency becomes hard after mixing, but it melts immediately when you take it into your hands. It is also good to use it for dry knees, elbows, heels, and etc. After applying it feels oily and it needs several minutes to get into the skin. 

Ingredients:
  • 20 gr of cocoa  butter,
  • 10 gr of Shea butter,
  • 5 gr of calendula infused olive oil,
  • 5 gr of coconut oil.
Cocoa butter softens and moisturizes the skin. Also, it helps skin to regenerate and prevents from aging. Shea butter protects from the cold, calms inflammation, moisturizes and softens the skin. Coconut oil  is an excellent moisturizer for dehydrated, dry skin. Calendula infused oil reduces inflammation, itching, softens the skin, helps cracked areas to heal faster. 

How to make?

This time I just melted cocoa butter on the steam of boiling water. You can melt it in a double boiler. After it melts, I put it into a bowl with Shea butter and mixed it together very well, then added calendula and coconut oils and again mixed everything. Then I take a mixer and run it for several minutes. Mixer helps to make mixing processes quicker and easier. You will notice that when cocoa butter cools down cream consistency becomes hard. That's all, enjoy using it.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder