8 Ocak 2016 Cuma

Shea yağı vücüt losyonu / Whipped Shea butter body lotion

Genellikle kışın bizim ciltlerimiz daha kuru oluyor. Soğuk hava, kolorifer, klimalar hepsi beraber durumu daha kötü yapıyor. Kışın cildi daha çok korumak için genelde daha koyu, daha nemlendirici vücüt kremleri kullanmayı seçiyorum. Bu Shea yağı vücüt losyonu tam böyle: cildi derinden nemlendiriyor, soğuktan koruyor, cildi yumuşatıyor, cildin pürüsüz ve elastik kalmasına yardım ediyor. Shea yağı kuru, kaşıntılı ve sorunlu ciltler için en iyi seçenek ve yardımcı.
Aynı zamanda Shea yağı gözenekleri kapatmıyor. Bana bu çok önemli, çünkü benim sırtın akneli oluyor. Bu losyonu yaparken, diğer yağları da özellikle gözenekleri kapatmayanlardan seçtim: argan yağı gözenekleri kapatma derecesi 0, zeytin yağı 2, badem yağı 2. 

Gözenekleri kapatma derecesi (*):
0 - gözenekleri kapatmıyor,
1 - düşük,
2 - orta düşük
3 - orta
4 - biraz yüksek
5 - yüksek


(*) Bilgiler  beneficial botanicals sayfasına göre.

Bu vücüt losyonu duştan sonra, biraz daha ıslak cilde kullanmayı tavsiye ediyorum. Böylece losyon cilde daha çabuk gidiyor.
Losyonun çok güzel bir kokusu var: biraz kakao gibi, biraz fındık gibi ve biraz kahve gibi. Hepsi beraber çok güzel ve nefis bir koku yapıyor. Eğer isterseniz, farklı esans yağlar da ekleyebilirsiniz. En iyi sonuç için kaliteli, rafine edilmemiş, organik Shea (ve öteki) yağı kullanmayı tavsiye ediyorum.

Shea yağı vücüt losyonu malzemeleri:
  • 25 gr Shea yağı
  • 7 gr argan yapı
  • 3 gr kahve demleme zeytin yağı
  • 3 gr badem yağı
Nasıl yapılır?

Bir kaseye Shea yağını koyun ve kaşık ile onu ezmeye başlayın (kaşık metal olmasın iyi olur). Biraz ezdikten sonra biraz sıvı yağ ekleyin ve ezmeye ve karıştırmaya devam edin. Yağların hepsini hemen koymayın, az az ekleyin ve karıştırın. Bütün sıvı yağları koyduktan sonra mikser alın ve mikser ile bir kaç dakika losyonu karışrtırın. Losyonun kıvamı nasıl daha güzel ve hacimli oluyor göreceksiniz. Eğer mikser yoksa, iyice el ile karıştırın. Güle güle kullanın ve kendinize iyi bakın :)

 Whipped Shea butter body lotionIn winter time our skin gets drier, because of cold weather, heating and etc. and usually in winter time I switch to more moisturizing, more rich body lotions or balms. This whipped Shea body butter lotion will deeply moisturize the skin, will prevent the skin from cold, will help skin to stay soft, smooth and elastic. Shea butter is best friend for dry, itchy and problematic skin.
Shea butter is not comedogenic (not causing acne). For me it is important, because I have problematic, acne pro back and I want to use this body lotion for all my skin. So, I choose other oils for this lotion accordingly; argan oil comedogenic rating is 0, olive oil 2, almond oil 2. 

Comedogenic Ratings (*)

0 - Will Not Clog Pores
1 - Low
2 - Moderately Low
3 - Moderate
4 - Fairly High
5 - High

(*)Information from beneficial botanicals page. 

I would recommend to use this body lotion just after the shower on little bit wet skin. It gets into the skin easier this way.
Lotion has very nice, natural scent: for me little bit like cacao, little bit like nuts, little bit like coffee. All together it just delicious. You can add any essential oils you like. I recommend to use only high quality, unrefined, organic Shea butter (and other oils) to get the best results. 

Whipped Shea butter body lotion ingredients:
  • 25 gr of Shea butter
  • 7 gr of argan oil
  • 3 gr of coffee infused olive oil
  • 3 gr of almond oil
How to make?

Put a Shea butter into a bowl. Take a spoon (better not metal one) and start smashing the Shea butter. Then add a little bit of oil and keep smashing the Shea butter and oil together. Add oils little by little and keep mixing them together. When you will end adding oils, take a hand mixer and run it for several minutes. You will see how this lotion will get more volume and texture will start to become more creamy. If you don't have a hand mixer, just be patient and stir it well with spoon. Enjoy using it and take a good care :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder