9 Eylül 2015 Çarşamba

Sade yüz ve turuncu ruj makyaj görünüşü / Bare face and orange lips makeup look (Burt's Bees Niagara overlook)

Yaz İstanbul'da hala devam ediyor ve sonbahar burada henüz görünmüyor. Ben hala yazlık renkler ve görünüşler ile yaşıyorum. Daha önce söylemiştim ki yazın ben çok çok az makyaj kullanıyorum. Özellikle sıcak havada. Ama son zamanda bu makyaj görünüşünü çok sevdim: sade yüz, biraz bronzer, biraz allık ve turuncu ruj. Evet evet rimel bile yok ama ben böyle sevdim :)
Bu dudak ruj bende vardı ama onu hiç kullanmıyordum. Ben aslında hiç ruj kullanmayan veya çok çok seyrek ruj kullanan bir kadınım, onun için ruj hakkında çok detay bilmiyorum. Ama bu ruju çok beğendim: dudakta çok rahat hissediyor, dudakları kurutmuyor, dudakları güzelce nemlendiriyor ve iyi kalıyor. En önemlisi bu dudak ruj 100% doğal bir ürün. Tehlikeli maddeler içermediği için rahatlıkla kullanabilir.

Even though officially summer season is ended but not yet here in Istanbul. So, I am still living in summer colors and looks. I mentioned before that I wear just little bit of makeup during the summer. Lately, I am loving this simple make up look: bare face with little bit bronzer, blush and orange lips. Yes yes, even no mascara. This is how I like it.
I have this Burt's Bees lip crayon in color Niagara overlook quite for a while, but I was not wearing it. And now, I just fall in love with it. I love this orange color, I love how it feels on my lips, not drying, not heavy but nicely moisturizing. Actually I am not lipstick wearing person, so I don't know much details about them, just that I like this one. It is 100% natural, so you can wear it without worrying about dangerous chemicals inside it.Kullandığım malzemeleri  / Products used:
  • Clinique  anti-blemish solutions BB cream Light
  • Tha Balm concealer Ligth
  • Mineral powder made by me (how to make it check here). 
  • The Balm Bahama mama bronzer.
  • The Balm Instain Blush Swiss dot.
  • Lavera Mineral sun glow powder.
  • Burt's Bees lips crayon Niagara Overlook.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder