5 Ağustos 2015 Çarşamba

DIY diş macunu / DIY toothpaste

Bu yazıyı bir kaç hafta önce hazırladım ama  bloğa koymadan önce dişçiye gitmek istedim. Pazartesi günü dişçiye gittim ve orada benim ziyaret 5 dakika sürdü. Dişçi dedi ki dişlerim iyi ve sağılıklı. Tabi ki çok mutlu oldım.
Bu diş macunu tarifini homeveda'nin sayfadan aldım. Bu sayfa hakkında daha önce yazmıştım, orada çok güzel ve faydalı tarifler bulabilirsiniz.
Bu diş macununu ikinci sefer yapıyorum ve onu kullanmayı çok beğeniyorum. Açıkçası onu kullandıktan sonra başka diş macunu istemiyorum :) Diş fırçaladıktan sonra tazelik kokusu ve hissi kalıyor, çünkü bu diş macununda fesleğen esans yağı var.
Diş macunu dişleri hafifçe beyazlatıyor. Macun içinde tuz var ve dişlerime zarar verebilir diye korkuyordum. Ama şimdi üç ay oldu kullanıyorum ve hiç kötü bir şey hissetmiyorum ve dişçi de bir şey söylemedi.
Size bu macunu en azından denemenizi tavsiye ediyorum. Her diş fırçalamada değil, belki haftada sadece bir kaç kez kullanırsınız. Siz bakın, size ne uygunsa ve iyi geliyorsa öyle kullanın. Sonunda kendi kendime yaptığım ürünü kullanmak çok güzel oluyor. Kendinize iyi bakın :)

DIY diş macunu malzemeleri:
 • 4 yemek kaşığı beyaz kil
 • 2 yemek kaşığı soda
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı (ben macun koyu kıvama gelsin diye daha çok kullandım)
 • 2 damla fesleğen esans yağı (ben daha güçlu koku ve tad için 4 damla kullandım)
Nasıl yapılır?

Tüm malzemeyi birlikte koyun ve iyice karıştırın. Ben gerçek tarife göre biraz değişiklik yaptım. Macun koyu kıvama gelene kadar, hindistan ceviz yağı daha çok koydum. Böyle daha çok sevdim. Macunu kapalı bir kutuda tutun.

 

DIY toothpaste 


I prepared this post several weeks ago. But before posting it, I wanted to go to a dentist. Anyways, I was planing to go there for my yearly check. On Monday had my appointment. My visit took 5 minutes. Dentist checked my teeth and told me that my teeth are all fine.
I took this tooth paste recipe  from homeveda video. I mentioned this page before on my blog, there are many nice diy recipes. 
It is my second time I am making this toothpaste and I am really enjoying using it. Actually, after using it for quite a while, I do not want any other one :) After brushing your teeth, it leaves fresh smell and feeling because of basil essential oil.  
This tooth paste slightly whitens your teeth. Firstly, I was a bit afraid of salt in this toothpaste that it may damage my tooth and etc. It is third month I am using it and I didn't see any tooth sensitivity or other strange changes and my dentist approved it.
I recommend you at least to give a try for this toothpaste. Maybe don't use it for every teeth wash, but just several times a week. Just look what is good for you. Lastly, it is so nice to use a toothpaste which you made it by yourself. Take care :)DIY toothpaste:
 • 4 table spoons of white clay
 • 2 table spoons of baking soda
 • 1 teaspoon salt 
 • 1 teaspoon coconut oil (or until it will become a thick paste)
 • 4 drops of basil essential oil (actual recipe 2 drops, I like a bit more taste of basil essential oil )
How to make? 

Put all ingredients together and mix well. I made a bit change to this recipe. I used much more coconut oil. I actually add coconut oil until it becomes a thick  paste. I prefer like this better. Keep it in a close container. 
3 yorum:

 1. çok değişikmiş ilk kez evde yapılan diş macunu duydum ama kulağa güzel geliyor:) herşeyin doğalına yönelirken bunu da denemekte fayda var diye düşünüyorum teşekkürler paylaşımın için :) buarada bloguma gelirsen memnun olurum sedosun.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, değişik ama güzel bir şey :)

   Sil
 2. Ne güzel kendin yapiyorsun cogu ürünü canim, cok begeniyorum :) Disleri beyazlatmasida süpermis, güle güle kullan :)

  YanıtlaSil