20 Ağustos 2015 Perşembe

Balmumu mum evde nasıl yapılır / How to make bees wax candles at home


Uzun zamandan beri kendi kendime mumlar yapmak istiyordum. Ama hep balmumu az vardı, fitil elimde yoktu ve başka sebepler oluyordu. Sonunda fitiller aldım ve balmumu mum yapmayı denedim.
Neden balmumu mum dersiniz? Belki duydunuz ki parafin mumlar yakarken zarar veriyor ve başka kötü şeyler yapıyor. Balmumundan yapılan mumlar doğal ve zararsız. Balmumu mumlar havayı temizliyor, hafif kendi kokusunu veriyor.
İlk defa yaptığım için sadece bir kaç tane küçük mum yaptım. Belki siz de mum yapmayı denersiniz :) (Scroll down for English)


4 adet küçük boy mum için (ben 50 ml cam kavanozlar kullandım) bunlar lazım:
 • ~250 gr. balmumu
 • 40 damla esans yağı (ben limon çimeni esans yağı kullandım
 • mum fitili ve fitil tutacağı
 • küçük kavanozlar veya başka kaplar
 1. Mumu yapacağınız kaba göre ne kadar uzun fitil lazım olacak ölçün ve bir kaç cm daha uzun bırakarak kesin. Şimdi fitiller ve fitil tutacağını birleştirin.
 2. Bir tencere alın, su ekleyin ve kaynatmaya koyun.
 3. Şimdi cam ölçme fincanını alın, içine biraz yağ koyun ve fıncanın etrafına yağ sürün. Bu balmumu daha kolay temizlemeye yardım edecek.
 4. Balmumunu küçük parçalara kesin.
 5. Balmumunu fıncana koyun ve onu kaynayan su olan tencereye koyun.
 6. Balmumu eriyene kadar mumun kaplarını hazırlayın. Fitilleri kaplara koyun.
 7. İki çubuk veya kalem alın ve kabın üstüne koyun. çubukların arasına fitilleri koyun. Fitiller yukarıda dursun diye o yardım edecek. (Fotoğraflarda göründüğü gibi ben bir kalem üstüne fitil koydum ve fitil yukarıda durdu)
 8. Balmumu eridikten sonra ateşi kapatın ve balmumunu bir kaç dakika biraz soğuması için bırakın. Şimdi balmumuna esans yağı ekleyin ve bir çubuk ile karıştırın.
 9. Şimdi erimiş balmumunu mum kaplarına koyun.
 10. Mumları 24 saat kadar sert olsun diye dinlendirin, bekletin. Sonra mumların ekstra uzun fitilleri kesin. Mum kullanmak için hazır.
Mumların çok hafif kokusu var. Zaten kendi kendine balmumunun çok güzel bir kokusu var. Fazla esans yağı mum yakarken zarar verebilir diye okudum. Mumlar kokusuz da olabilir.
Not: mumları koyacağınız kabın bedenine göre fitil alın. 

 How to make bees wax candles


Quite for long time I wanted to make my own natural bees wax candles. I was reading about it, was watching videos and etc. But I didn't have enough bees wax or candle wicks and so on. So finally, I found where to buy candle wicks here in Istanbul, had a bit of bees wax and decided to give it a try :)
For first trying I made just 4 small candles. Maybe you will try to make bees wax candles too :)

For 4 small candles (50 ml glass jar) you will need:
 • ~250 gr. of bees wax,
 • 40 drops of your favorite essential oil (I used lemongrass),
 • Candle wicks and candle wick tabs.
 1. Measure how long candle wick your candle will need, make it a bit longer. Then attach candle wick tabs onto the end of candle wicking. 
 2. Take a pot and fill it with water and put it for boiling. 
 3. Now take a glass measuring cup for melting ingredients. Pour a bit of oil into cup and make sure all of it's walls are oily. This will help to clean the wax easier and will not ruin your
  measuring cup.
 4. Cut your bees wax into small peaces, it will help it to melt quicker.
 5. Put bees wax pieces into your glass measuring cup and place it into the pot with boiling water.
 6. While bees wax will be melting, prepare your candle container. Place a candle wick into the container. 
 7. Take two sticks or pencils and put a wick in between them. It will help wick to stay in place while you will put bees wax. (As you can see in pictures I just attacked a wick on one pencil,  it worked for me)
 8. When bees wax will be melted, turn off the fire. Wait several minutes to let bees wax to cool down a bit and then add your essential oil. Mix the bees wax and essential oil with wood stick.
 9. Now pour melted bees wax into your candles containers.
 10. Let it stay for about 24 hours. Cut the extra wick of your candle and enjoy using it.
Candles has nice scent. But it is not much noticeable. Bees wax has its own natural nice smell. You can make candles even without adding essential oil. I read that, if you will add a big amount of essential oil, for stronger smell, it may be even unhealthy as you burn the candle
Note: choose a wick size depending on your candle container.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder