23 Temmuz 2015 Perşembe

DIY lavanata suyu (hidrolat) / DIY lavender water (hydrolat)

Hidrolat nasıl yapılır iki yıl önce yazmıştım. Şimdi bir baktım blogspot o yazımın fotoraflarını göstermiyor. Neyse, bir kaç gün önce tam hidrolat yapıyordum, fotoğraflar çektim ve düşündüm yeniden bir yazı hazırlayacağım.
Hidrolat yapmak için herhangi bir bitkiyi kullanabilirsiniz. Bu sizin cildinize ve isteklerinize göre olabilir. Hidrolat yapmak için kuru veya taze bitkiler kullanılabilir. Bende her zaman bir bitki hidrolatı var. Kesinlikle yaz için buna ihtiyaç var. Hidrolat cidi canlandırır ve aynı zamanda nemlendirir. 

How to make hydrolat was one of my first posts on my blog. But it was only in Turkish and I saw that blogspot is not showing that post's photos anymore. So anyways, several days ago I was making lavender water or hidrolat, so I took photos and decided to write a post. I hope it will be helpful.
You can use any kind of herbals you like, according to your skin type and needs. Also, you can use fresh or dried herbals. I  have some kind of hydrolat at home anytime. I feel that especially in summer time it is a must-have. It nicely refreshes your skin and helps to keep it hydrated.  Büyük bir tencere alın ve altına bir kaç santimetre lavanta veya sizin isteklerinize göre her hangi başka bir bitki koyun. 
Take a pot and fill it several centimeters of lavender or any other herbals you like. 

Şimdi tencerenin altına sıcaktan korkmayan bir tabağı koyun ve lavanta üstüne suyu ekleyin. Su lavantayı iyice kapatsın ve biraz daha üstüne olsun. 
Now put something heatproof on pots bottom and add water that it will cover lavender and will be little bit on top of it, like several cm. 


Şimdi sıcaktan korkmayan  tabağın üstüne bir tane kase veya tabak koyun. Burada lavanta suyu gelecek. Ne kadar geniş tabak o kadar iyi, çünkü bütün su oraya damlayacak. 
Now put some plate or bowl on that heatproof  plate. It should not close the pot, but the wider it is, the more lavender water it will collect. Yes, in this plate lavender water will be falling.


Tencerenin etrafını ıslatmış bir kumaş ile sarın ve üstüne geniş bir tabak koyun. Kumaş tencereyi daha sağlam kapatmak için yardım edecek. Şimdi tabağın üstüne buz koyun ve tencereyi çok kısık ateşe koyun. Ben büyük ve tek parça buz hazırlıyorum bana böyle daha kolay geliyor. Bir kaç tane poşete su koyuyorum ve buzlukta bekletiyorum. 
Take some piece of material, wet it and put it around the pot. It will help to close the pot better. Now take a big plate and put on top of the pot. Put the ice on the plate and now put your pot on very very low fire. I like to prepare a big ice cube. I put water in several plastic bags and put it into freezer. It is easier for me this way.


Şimdi göreceksiniz ki yoğunlaşma işlemi oluyor. Dikkat edin, tencereyi ateşte uzun süre unutmayın. Eğer altındaki su biterse, siznin lavanta yanacak. En iyisi, lavanta daha ıslak olduğu zaman ateşi kapatmak. 
Ateşi kapattıktan sonra herşeyin soğumasını bekleyin. Ondan sonra kapağı açınca göreceksiniz ki alt tabakta lavanta suyu oldu. Suyu sprey şişeye koyabilirsiniz. Lavanta suyu çok güzel kokacak. Ben hidrolatı buzdolabında tutmayı seviyorum, çünkü soğuk sprey daha çok hoşuma gidiyor. Lavanta hidrolatını yüz toniği olarak da kullanabilirsiniz.
Now you will see condensation process. Do not leave the pot on fire too long, that your lavender will get dried and burn. This is why the best way is to use glass plate, that you can see if there is still water on your lavender. It is best to close the fire then your lavenders are still wet. 
After you will close the fire, leave everything to cool down. Take out your melted ice. open the pot when it is cold and you will see the lavender water inside the other plate. It will smell very nice. Now you can put it in a spay bottle and it is ready to use. I like to keep my hydrolats in refrigerator, because I just enjoy it more when it is cold. You can use lavender hydrolat as a skin tonic.6 yorum:

 1. Tencerenin içindeki tabak gözüme değişik geldi. ama harika bir yöntem. peki hidrolata başka neler karıştırabiliriz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hidrolat krem yaparken kullanabilirsiniz. Vüçüt sprey yaparken veya oda sprey gibi kullanabilirsiniz.

   Sil
 2. Gul yapacktim ama bu hafta lavanta yapabilirim . Harika tarifler icin tesekkur ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Harika bir paylaşım daha teşekkürler.....

  YanıtlaSil