27 Haziran 2015 Cumartesi

Yoga kampı Fethiye / Yoga camp Fethiye

Geçen hafta sonu çok çok güzel bir yere gittim ve fotoğraflara bakarken düşündüm bunu kesinikle paylaşmak istiyorum. Galiba daha önce söylemiştim, yoga yapmaya çok seviyorum. Geçen hafta sonu Fethiye Yediburunlar'da yoga kampına gittim. Kamp yeri o kadar güzel bir yerde oldu ki anlatmak çok zor. Yediburunlar Lighthouse Boutique Hotel ve Restaurant bana unutulmaz hatıralar bıraktı. Burada otelin sayfasına ulaşabilirsiniz.
Eğer çok sakin, doğaya yakın, tertemiz havası olan, lezzetli ve taze yemekler olan bir tatil istiyorsanız burayı çok çok tavsiye ediyorum. Odalar şirin, manzaralı, etrafı çiçekli, böcekli...
İstanbul'dan kaçmak bana her zaman iyi geliyor. Kampta sabah ve akşam yoga yapıyorduk, doğa yürüyüşü, denize girmek ve yüz boyaması gibi başka güzel etkinlikler oluyordu.
Eğer İstanbul'da anadolu tarafında güzel bir yoga yeri arıyorsanız burayı tavsiye ediyorum. Herkese mutlu hafta sonu diyorum.

Not: Eğer çocuk partisi için veya büyükler için yüz boyama yapan bir kişi arıyorsunuz Istanbul face painting yapan Melike'yi öneririm. Aynı zamanda Melike çok güzel kına yapıyor.
Belki aynı zamanda kına ve manikür partisi yapmak istersiniz (mesela kına gecesi için) bana ve Melike'ye ulaşabilirsiniz.

Last weekend I went to one incredible place and when back I was looking at the photos I thought that I want to share it. I guess, that I mentioned before that I love doing yoga. Last weekend, I went to yoga camp in Fethiye Yediburunlar, which my yoga place was organizing. Camp place was so beautiful, that it is difficult to describe. Yediburunlar Lighthouse Boutique Hotel and Restaurant left me unforgettable memories. I know that I will want to come back there.  You can check here more about this hotel.  
If you want to have your holidays close to nature with clean weather, beautiful view, delicious and fresh food I highly recommend it.  
To run away from Istanbul feels so good for me every time. But when you go to yoga camp in a nice place it feels even better. Yoga practice in morning and evening, walks in nature, swimming in the sea and joining other nice activities like face painting, was just what I needed :)
If you are looking for yoga place in Asian Istanbul side I highly recommend here
Have a nice weekend everyone :)

P.S. If you are looking for somebody who does face painting, maybe for children parties or maybe for us grow ups, I would like to recommend you Melike from Face Painting Istanbul. She is very sweet talented artist. Melike also does henna paintings. Also,we would like to suggest you girls party idea with manicure and henna painting (maybe for your henna night). If you are interested you can write me or to Melike. http://www.facepaintingistanbul.com/http://walkyediburunlar.com/
2 yorum: