6 Mayıs 2015 Çarşamba

DIY Hafif ilkbahar yüz kremi / DIY Light spring face cream

Bu sefer çok hafif bir yüz kremi yaptım. İlkbahar gelince daha hafif ve daha nemlendirici bir şey istedim. Krem cildi nemlendiriyor, yağlı his bırakamdan çabuk cildin içerisine gidiyor. Benim cildim yağlı ve bu kremi ona göre yaptım. 

Jojoba yağı  tüm cilt tipleri için uygun, cildi derinden nemlendiriyor, yumuşatıyor, cildin elastikiyetini tutmaya yardım ediyor. Gözenekleri kapatmıyor.
Kuşburnu yağı yaşlanmaya karşı yardım ediyor, kırışıkları azaltıyor, cildi nemlendiriyor. Akne lekelerini azaltmaya yardım ediyor.
Çuha çiçeği yağı cildi canlandırıyor, akneye karşı yardım ediyor, çünkü anti-inflamatuar özellikleri var. Cildi nemlendiriyor ve cildin yaşlanmasına karşı kavga ediyor.
Gül suyu cildi nemlendiriyor, tazenlendiriyor, sakinleştiriyor. Gül suyunda antioksidan ve nazik antibakteriyel özellikler var.
Tatlı portakal esans yağı yağlı cildin yağlılığını normalleştiriyor, gözeneklerin temiz kalmasına yardım ediyor, inflamasyon ve döküntüleri azaltıyor.
Vitamin E cildinizi yaşlanmaya karşı  koruyan bir antioksidandır.
Vitamin B5 cildi yumuşatıyor, cilde elastikiyet veriyor, inflamasyona karşı koruyor, cildi güçlendiriyor ve nemlendiriyor.
Portakal kabuğu tozu yüksek C vitamini içeriyor ve cildin yaşlanmasına karşı koruyor. Portakal kabuk tozunda antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere var ve bu akne ve yağlı cilt tedavisi için çok uygun. 

Ilkbahar yüz kremi-losyon malzemeleri:
 • 1 gr. 100 emülgatör Olivem
 • 6 gr. jojoba yağı
 • 3 gr. kuşburnu yağı
 • 3 gr. çuha çiçeği yağı
 • 24 gr. saf gül suyu
 • 8 damla koruyucu Eco 
 • 8 damla tatlı portakal esans yağı
 • 1 ml vitamin E
 • 1 ml vitamin B5
 • 1.5 ml portakal kabuğu tozu (isteğe bağlı)

Nasıl yapılır?
Emülgator ile birlikte bütün yağları bir çay bardağına koyuyoruz. Başka bir çay bardağına gül suyu koyuyoruz. Bir tencereye biraz su koyuyoruz (bir parmak kadar) ve ateşe koyuyoruz. Şimdi bu bardakları tencereye koyuyoruz. Emülgator eriyene kadar bekliyoruz. Gül suyunun derecesine bakıyoruz. Yağlar ve gül suyu 65 derece olduğu zaman sudan alıyoruz, bir kaseye ikisini de koyuyoruz ve hemen mikser alıp karıştırıyoruz. Karıştırırken krem yavaş yavaş soğuyacak ve kıvamına gelecek. Kremi karıştırırken esans yağı, koruyucu ve vitaminleri ekliyoruz. Kremi iyice karıştırıyoruz. Ben 5-7 dakika kadar mikser ile karıştırdım. 
Sonunda bir denemek istedim ve yarım kremi bir kutuya koydum (en iyisi koyu renk cam) ve öteki yarısı için portakal kabuğu tozu ekledim ve yine karıştırdım. Portakal kabuğu tozu olan kremi akşam kullanıyorum, kabuksuzu ise sabah için kullanıyorum. 

Kremin kıvamı çok hafif, köpük gibi hissediyor. Az emülgator ve çok gül suyu olduğu için krem ayrılacak diye korkuyordum ama bir hafta geçti ve krem aynı güzel duruyor. Bu kremi ben çok beğendim.
Herkese iyi günler ve iyi kremler diyorum :)

DIY Light spring face cream


This time I made  very light face cream.  For spring, I naturally wanted something lighter. This cream nicely moisturizes the skin. Sinks into the skin without leaving oily feeling. I have oily skin, so I made this cream due to it. 
Jojoba oil deeply moisturizes the skin, it suits for all skin types. Helps to keep skins elasticity, doesn't clog the pores, softens the skin.
Rosehip oil protects skin from aging by smooth fine wrinkles, hydrates the skin. Helps to smooth acne-like scars.
Evening primrose oil  revitalizes the skin, prevents from acne, because has anti-inflammatory properties. Hydrates the skin and prevents from skin aging.
Rose water helps to hydrate, refresh and calm the skin. It has antioxidant and gentle antibacterial properties.
Vitamin E is an antioxidant that protects your skin from aging.
Vitamin B5 softness the skin,  gives the skin elasticity, protects against inflammation, tones the skin and  moisturizes it.
Sweet orange essential oil helps to control skin's sebum, helps to keep your pores whiter and cleaner. Helps to reduce inflammation and pimples.
Orange peel powder has a high vitamin C content which protects skin from free radical damage. It has antibacterial and antimicrobial properties which is it great for treating acne and oily skin. 

Spring face cream ingredients:
 • 1 gr. Olivem 100 emulsifier 
 • 6 gr. jojoba oil
 • 3 gr. rosehip oil
 • 3 gr. evening primrose oil
 • 24 gr. of pure rose water
 • 8 drops of Preservative Eco
 • 8 drops of orange essential oil
 • 1 ml of vitamin E
 • 1 ml of vitamin B5
 • 1.5 ml of orange peel powder (optional)

How to make?
Put oils and emulsifier in some cup and rose water in other. Then take a pot fill it with a few cm of water, then place the cups with oils and emulsifier and rose water inside. Turn on the fire to heat the water and melt the ingredients. When emulsifier will melt, check oils and rose water temperature, it has to be similar, when it is about 65 degrees take the pot off the fire.  Take a bowl and put rose water and oils and mix it quickly with hand mixer. Mixture slowly will start to become a creamy consistency. While mixing your cream add one by one essential oil, Preservative Eco and vitamins. Mix cream really well, I did it for like 5-7 min.
I put half of cream in a container (best is dark glass container) and I added  orange peel powder to other half and mixed it again. I use cream with  orange peel powder for evening and without it in morning.


Creams consistency is very light, more like a mousse. I was afraid that cream may separate because of much rose water in it and not much emulsifier. but it has been one week and cream is still in the same nice consistency, nothing changed. I am really happy with this face cream and I enjoy using it.


2 yorum:

 1. Harika görunuyor. En kısa zamanda ben de denemek istiyorum. Tariflerin hepsi birbirinden güzel.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, umarım size de çok güzel olacak :)

   Sil