21 Nisan 2015 Salı

DIY evde mineral kozmetik yapımı: muz pudrası (aydınlatıcı) / DIY mineral cosmetics at home: banana powder

Muhtemelen muz pudrası nedir biliyorsunuz ama eğer belki duymadınız bu pudranın rengi muz gibi hafif sarı. Bu renk farklı farklı cilt tonlara uygundur. Bu renk pudrası göz altı morluklarını nötrlemeye yardım ediyor, cildin kızarıklıklarını düzeltiyor ve cildi aydınlatıyor. Çok güzel bir şeye benziyor onun için ben benzer bir şey yapmak çok istedim. Yapmadan önce orijinal muz pudrası hakkında araştırdım (Ben Nye Banana Luxury Powder) ama maalesef bu pudranın içinde Methylparaben, Propylparaben, Butylparaben var. Sonra mineral kozmetik Bare Mineral gibi nasıl benzer bir şey yapılır diye bir baktım ve sonunda kendi kendime yaptım.


Muz pudrasının içindekiler:
 • 2 ml Kaolin kil  
 • 1 ml magnezyum stearat
 • 1 ml mika serisit
 • 0.5 ml mika (beyaz)
 • 2 ml titanyum dioksit 
 • 1 ml çinko oksit
 • sarı, kırmızı, kahverengi demir oksitler
Nasıl yapılır?

Önce pudra bazını yaptım: kaolin kil, magnezyum stearat, mika serisit, mika, titanyum dioksit ve çinko oksit karıştırın ve kahve değirmeninde 10-20 saniye çalıştırın. Bitirdikten sonra kahve değirmeninin kapağı hemen açmayın. Tozlar yere insin diye birkaç dakika bekleyin. Sonra renk yapma zamanı oluyor. Ne kadar renkler eklediğimi söylemek çok zor çünkü ben çok az alıp koyuyorum. Yani, bıçak ucu kadar azıcık ekliyorum, sonra pudrayı tekrar karıştırıyorum ve renk nasıl oldu diye kontrol ediyorum. Bakıp lazım olan renkleri ekliyorum. Mesela, kırmızı demir oksit çok çok az koydum. Siz rengininizi kendinize göre yapın. Sadece demir oksitleri çok az ekleyin ve renkler nasıl oluyor bakın.

Sonuçta, bu pudra nasıl oldu çok memnunum. Pudra cildi çok güzel aydınlatıyor, daha taze ve canlı görünüş veriyor, eksikleri hafifçe dağıtıyor. Bütün gün ciltte iyice duruyor, doğal görünüyor. Pudrayı Real techniques sünger ile veya Real techniques setting firça ile kullanmayı seviyorum. Pudrayı göz altında, burun bölgesine, ağız etrafında veya göz kapaklarına bile bazen uyguluyorum, duruma göre :) Makyaj yaptıktan sonra herşey daha güzel dursun diye cildime gül suyu ile sprey yapmayı seviyorum. Pudra göz altında nasıl görünüyor fotoraflar koyuyorum. Herkese iyi günler :)


DIY mineral cosmetics at home: banana powder


Probably most of you know what is called a banana powder, but if somebody does not know it is a
powder whose color is more like yellowish or banana tone. This shade suits for most of skin types, it helps to neutralize bluish undereye circles, corrects redness and brightens the skin. Sounds really good, so I wanted to make it so much. I checked original banana powder (Ben Nye Banana Luxury Powder), but unfortunately it has some ingredients which I do not prefer (like Methylparaben; Propylparaben; Butylparaben). Then I checked mineral cosmetic like Bare Minerals, what they use in they powders and tried to make one by myself.

Skin brightening banana powder ingredients:
 • 2 ml of Kaolin clay
 • 1 ml magnesium stearate 
 • 1 ml of mica sericite 
 • 0.5 ml of mica (white)
 • 2 ml of titanium dioxide 
 • 1 ml zinc oxide 
 • yellow, red, brown iron oxides

How to make?

First, I made the base: mixed Kaolin clay, magnesium stearate, mica sericite, mica, titanium dioxide, zinc oxide, put it all into coffee grinder and run it for 10-20 seconds. After the mixing finishes, do not open coffee grinder immediately, let it to sit for several minutes. Now it is time for making color. It is very difficult to say how much exactly iron oxides I used, because I take it on the tip of knife and add it, then mix all powder again. Then, check what color it becomes and what I need to add more: yellow, red or brown. Into this powder, I used just very very little bit of red and brown iron oxides. Just be careful and add colors little by little, run the coffee grinder and check the color. 

I am supper happy with this brightening banana powder, because it really works: it brightens the skin, makes it look more awake, blurs some imperfections :) It stays all day long, looks natural on the skin. I like to use it with Real techniques sponge or Real techniques setting brush. I apply it around my eyes, nose area, around my mouth or sometimes on my eyelids (it depends on the skin condition) and etc. To set  my make up, I like to spray rose water on top of my skin. I put some photos how it looks under the eyes area. Have a nice day everyone.

Applying on left under eye area

with powder on the left side
applying the powder on right side
powder on both sides

2 yorum:

 1. This is lovely! I have to translate all the pages but I still enjoy! I make mineral cosmetics too and found you on Instagram =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. So nice to hear from you, happy you liked it :)

   Sil