6 Mart 2015 Cuma

Tırnak süsleme (nail art) hakkında / About nail art

Daha önceki bir yazımda, kalıcı oje manikürü hakkında yazmıştım. Benim görüşüm değişmedi, ama müşterimin istekleri benim için çok önemli ve onları nasıl mutlu yapabilirim diye düşünüyorum. Onun için bundan sonra kalıcı oje de yapıyorum. Her zaman kalıcı oje kullanmayı tavsiye etmiyorum. Belki tatile gidiyorsunuz, belki çok özel bir olay sizde var, o zaman olabilir.
Kalıcı oje ile ve kalıcı boya ile daha fazla tırnak tasarımlar olabiliyor. Bu tasarımlar hakkında daha fazla bilgiler öğrenmek için Litvanya'da iki kursa katıldım. Birincisi: kalıcı oje ile tırnak tasarımı; ikincisi: one stroke boyama. Açıkçası one stroke tekniklerini sadece tırnak tasarım için düşünmedim, Bu tekniğin nasıl daha iyi kullanılacağı yerinde öğrenmek istedim.
One stroke boyama normal oje ile de olabilir. Bu teknikleri anladım şimdi çizimler güzel olsun ve el alışsın diye çok çalışmak lazım :)
Normal manikür, pedikür veya kalıcı oje için benden Facebook'tan (krista kozmetik) veya email ile randevu alabilirsiniz.
Kurstan sonra benim yaptığım örneklerim paylaşıyorum. Fotoğraflar için arkadaşım Dalia'ya teşekkür ediyorum (http://daliamphotography.weebly.com/).

While ago I made one post where I was little bit talking about gel nail polish. My attitude did not change, but for me my clients wishes are very important and I consider about how to make them happy. So, I got many requests for gel nail polish and now I can announce that I am making gel nail polish, too. I do not recommend to use it frequently, but maybe you are going one holidays and do not want to worry about your manicure or maybe you have special event :) Gel nail polish and gel nail paint gives bigger variety for nail art and makes sure that it will last longer. 
To learn more about different techniques in nail art, I went to two different courses while I was visiting my homeland, Lithuania. First: all about gel nail polish and gel nail paint nail art. Second:  one stroke nail art painting. To learn about one stroke technique, I wanted not just for nail art but for painting at all :)
You can use one stroke nail art with simple nail polish too. Now, that I know basic of this technique I need to practice and make my hand used to the brush.
If you want normal or gel polish manicure or pedicure, you can contact me on Facebook (Krista kozmetik) or just write me email.  
Sharing some pictures from my courses. Thanks for the photos to my friend Dalia.(http://daliamphotography.weebly.com/)
One stroke çalışması
Sertifikalar / Certificate
One strokeHiç yorum yok:

Yorum Gönder