3 Mart 2015 Salı

Hindistan cevizi yağı vücut kremi / Coconut oil body cream


Yaklaşık bir aydır memleketimdeydim, ziyaret ediyordum. Gitmek güzel ama eve dönmek de güzel bir şey :)

Gitmeden önce biraz hazırlık yaptım ve kendime çok basit bir vücut kremi hazırladım. Şubat ayında benim memleketim Litvanya'da hava soğuk oluyor. Her yerde ısıtma var ve cilt çok kuru oluyor. 
Bu vücut kremi işi çok iyi yaptı. Cildimi hiç kuru hissetmedim. Duştan sonra kremi vücuda uygulayınca, cilt nemli ve beslenmiş hissediyordu.
Bu krem kuru ayak topuklarına, kuru dirseklere de çok uygun olur.

Hindistan cevizi vücut kreminin malzemeleri:
  • 3 dolu tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 2 tatlı kaşığı avokado yağı
  • 2 tatlı kaşığı kahve yağı (nasıl yapılır burada bulunabilir)
Nasıl yapılır?

Hindistan cevizi yağını bir kaseye koydum, sonra bir kaşık avokado yağı ekledim ve mikser ile karıştırdım. Sonra ikinci kaşık avokado yağını ekledim ve yine mikser ile karıştırdım. Kahve yağı ile aynısını yaptım. 
Mikser ile karıştırmak daha kolay oluyor ve kıvamı daha güzel oluyor. Benim hindistan cevizi yağı erimemişti. 
Kremin kıvamı odanın sıcaklık derecesine göre değişebilir. Mesela, benim evde İstanbul'da krem sonra likit gibi oldu ama annemin evinde krem sert balsam gibi duruyordu (orada tabi evde daha soğuk). Ama bence iki kıvamı da kullanmak uygun. Krem sert olduğu zaman biraz elime alınca eriyor ve sürmek aynı kolay oluyor. 

Hindistan ceviz yağı cildi çok iyi nemlendiriyor, besliyor, sakinleştiriyor, yaşlanmaya karşı yardım ediyor. Ama bunun için sadece soğuk sıkma ve fitresiz hindistan ceviz yağı uygun. 
Avokado yağı cildi çok iyi yumuşatıyor, nemlendiriyor, yaşlanmaya karşı yardım ediyor. 
Kahve yağı çok güzel bir koku veriyor (bence hindistan cevizi kokusu ile çoook yakışıyor) ve kahve yağı içinde kafein ve antioksidan var. Vücut kozmetiği için zayıflama maddeleri olarak kullanıyor.

 Coconut oil body cream 


It has been almost one month I was visiting my homeland. It is nice to go, but also so nice to come back home :)
Before going, I made for myself this body cream to be ready for colder Lithuanian weather in winter. I think damage for the skin made not only by cold weather but also by heating, because it makes air so dry. This coconut oil body cream worked just perfectly. I didn't have any problems with my skin getting dry or itchy. I was using this cream after the shower and my skin was really feeling moisturized and nourished. 
I think this type of cream should suit for dry feet heels or dry elbows very well too.

Coconut body cream ingredients:
  • 3 full tea spoons of coconut oil
  • 2 tea spoons of avocado oil
  • 2 tea spoons of coffee infused oil (how to make coffee infused oil read here)
How to make?

I put coconut oil in a bowl, added one tea spoon of avocado oil and mixed with a mixer. Then I added second tea spoon of avocado oil and mixed everything again. I did the same with coffee infused oil.
To mix the cream with mixer is easier and cream consistency becomes nicer. I used not liquid coconut oil (not melted).
Cream's consistency depends on the room temperature where you will keep it. When I made ,it was nice like a cream, but later I put it in my bathroom and it become like liquid. When I took it to my mom's place, there it is colder even inside, it was like hard balm. I think there is no problem at all what consistency it will become :) If it will be hard, you take it into your hands and it starts to melt.

Coconut oil moisturizes, nourishes, calms the skin, protects it from aging. But this properties come just from the extra virgin, cold pressed coconut oil.
Avocado oil softens, moisturizes skin, fights with skin aging. 
Coffee infused oil gives such a nice smell for the cream (for my personal opinion and I think it suits with coconut oil smell perfectly). Also, coffee infused oil includes caffeine and antioxidants. It is also used as body slimming ingredient.
  


1 yorum:

  1. ben de balmumu var fakat hindistan cevizi yağı almak istiyorum çok güzel görünüyor:)

    YanıtlaSil