13 Ocak 2015 Salı

DIY nemlendirici yüz spreyi / DIY moisturizing face spray

Kışın bizim yüz cildimiz genellitke daha kuru oluyor. Soğuk hava, rüzgar ve evde veya işte kuru hava bizm cildimizi kurutuyor. Bu basit yüz spreyi, bizim cildimizin daha nemli kalmasına yardım edecek. Spreyi ihtiyacınız olduğu her zaman kullanabilirsiniz. Spreyi makyaj üstüne de uygulayabilirsiniz, cildinizi nemliderecek ve tazeleyecek.
Ben bu spreyi az miktarda yapmayı seviyorum, her zaman taze olsun diye. Spreyi yapmak çok kolay, içindekiler basit ve satın alınabilir.

Nemlendirici yüz spreyi için malzemeler:
 • 80 ml saf gül suyu
 • 1 tatlı kaşığı saf bitkisel gliserin
 • 1 ml vitamin E
 • 4 damla mandalina esans yağı (farklı bir esans yağı da olabilir)
Nasıl yapılır?

Bütün malzemeleri birilikte karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Her kullanımdan önce şişeyi iyice sallayın. Lazım olduğu zaman kullanın. Mesela, ben akşam yüzümü temizledikten sonra bu spreyı yüze uyguluyorum ve cilt tam kurumadan argan yağı uyguluyorum (argan yağını nemlendirici gibi kullanıyorum). Bu şekilde yağı cilde uygulamak daha kolay ve yağ cildin içine daha çabuk gidiyor.
Bazen bu spreyi makyajdan sonra da uyguluyorum.

Gül suyu tüm cilt tiplerine uygundur. Gül suyu cildi nemlendiriyor, tazenlendiriyor, sakinleştiriyor. Gül suyu antioksidan ve nazik antibakteriyel özellikler var.
Bitkisel gliserin cildi nemlendiriyor, yumuşatıyor, sakınleştiriyor.
Vitamin E cildi yaşlanmaya karşı koruyan bir antioksidandır.
Mandalina esans yağı cildi sıkılaştırır, sivilce ile mücadele eder çünkü anti-enflamatuar özellikleri var.

 DIY moisturizing face spray


In winter time our skin becomes even more dry. Cold weather, wind, dry air inside home, office and etc. causes this dryness. You can use this simple face moisturizing spray any time you need. It will help your skin to stay hydrated and moisturized. You can spray it on your make up and feel more refresh.
I make small amounts of this spray, so that it will stay fresh. Easy to make, easy to use, affordable and simple ingredients. 

Moisturizing face spray ingredients:
 • 80 ml pure rose water
 • 1 tea spoon pure vegetable glycerin
 • 1 ml of vitamin E
 • 4 drops of mandarin essential oil (you can choose any other one you like)
How to make? 

Mix all ingredients together then put the mixture into a spray bottle. Every time before using, shake the bottle. Use when it is needed. For example, I use this spray in the evening, after washing my face. I spray to my face and I apply argan oil while my face is still wet (I use argan oil as a moisturizer), it helps to apply oil easily. Sometimes I spray it over my make up as a make up setting spray :)
Rose water is good for all skin types. It helps to hydrate, refresh and calm the skin. It has antioxidant and gentle antibacterial properties.
Vegetable glycerin moisturizes, softens and calms the skin. 
Vitamin E is an antioxidant that protects your skin from aging.
Mandarin essential oil tightens skin, it has anti-inflammatory properties so it is good for fighting with pimples and blemishes.
4 yorum:

 1. Merhaba blogunuzu çok güzel ve cok bilgilendirici. Sade olmasıyla da ilgi çekici. bir soru sormak istiyorum
  Yuz temizleyicinizi kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa satın mı alıyorsunuz? Ben temiz içerikli sabun kullanmayı düşünüyorum jellerden daha çok hoşuma. gidiyor ama sabun cilde zararlı diyorlar ve kafam karışıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz.?
  şimdiden teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ilginiz için teşekkür ederim :) Ben bazen kendi yapımı kullanıyorum (su ile ghassoul kil karıştırıyorum ve yüz temizleyicinizi gibi kullanıyorum). Şu anda Alterranın doğal yıkama köpüğu sunanesi kullanıyorum ama her gün değil, haftaya bir kaç kez yüz peelingi kullanıyorum. Sabun yüz yıkamak için ayde sedece bir kaç kez kullanıyorum. (Organik Halep sabun kullanıyorum). Bence her gün sabun cildi kurutabilir.

   Sil
 2. Anladım teşekkür ederim cevap verdiğiniz için alterranin temizleyicisini duymuştum ona bir bakayım o zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir şey değil, o temizleyecisini bana cildi kurutmiyor.

   Sil