1 Aralık 2014 Pazartesi

DIY evde mineral kozmetik yapımı - bölüm IV: far / DIY mineral cosmetics at home - part IV: eyeshadow

Evde mineral kozmetik yapmayı çok seviyorum. Daha önce mineral pudra, pudra bazı ve allık yaptım. Şimdi göz farı yapma zamanı geldi. Far yapımı çok kolay ve çok ilginç, çünkü istediğin renklerde far yapabilirsiniz. Sadece farklı farklı renk pigmentleri ve deneme yapmak lazım.

Bu sefer ben parlak pembe göz farı yaptım. Farın içinde biraz altın rengi var gibi görünüyor. Bu far basit günlük makyaj için kullanmayı çok sevdim. Farı tüm göz kapağının üstüne uyguluyorum. Toz göz farı kullanak her zamanki gibi biraz dağınık olabilir, dikattli olmak gerekiyor :)
Göz farı kullanmadan önce her zaman far bazı kullanıyorum (benim kullandığım Artdeco Mineral eyeshadow bazı). Çükü far bazı olmadan benim gözlerimin kapaklarında farlar hiç durmıyor. Bu far bazı ile benim yaptığım far bütün gün gözlerimde durabiliyor.


DIY mineral göz farı:
  • 1 ml mika serisit
  • 0,5 ml magnezyum stearat
  • 1 ml bukalemun mika
  • 1 ml pembe mika

Nasıl yapılır?

Mineral kozmetik yapmak için en kolay yol kahve değirmeni kullanmak oluyor. Tüm malzemeleri birlikte karıştırın ve kahve değirmenine koyun ve 10-20 saniye çalıştırın. Bitirdikten sonra kahve değirmenin kapağı hemen açmayın. Tozlar yere insin diye birkaç dakika bekleyin. 
Eğer sizde kahve değirmeni yoksa (maalesef), çay süzgeci kullanarak da nasıl far yapabilir buradan bakabilirsiniz.
Far kullanmak rahat olsun diye bir kutuya koyun ve güle güle kullanın. Siz sizin far için farklı farklı mika pigment kullanabilirsiniz. 


DIY mineral cosmetics at home - part IV: eyeshadowPreviously, I made mineral loose powder, mineral base powder then lastly I wrote how I make a blush and now it is the time for making eyeshadow. It is very easy to make it and what's the most wonderful about making eyeshadow is that you can do whatever color you want or you need. All you need is just to experiment with different pigments :)
I made shimmery pink color eyeshadow with little bit gold in it. I like this eyeshadow for everyday wearing on all over my eyelids. 
Yes, using loose eyeshadow can be little bit messy, just you need to be careful :) 
For all eyeshadow I use eyeshadow primer beforehand, because non of them stays on my eyelids without primer. I am using Artdeco Mineral Eyeshadow Base and it works perfectly. Eyeshadow stays all day long without getting into crease. 

DIY mineral eyeshadow:
  • 1 ml mica sericite
  • 0,5 ml magnesium stearate
  • 1 ml chameleon mica
  • 1 ml pink mica
How to make?

Easiest way to make mineral cosmetic for me is using coffee grinder. Just all you need is mix all ingredients together, then put them to the coffee grinder and run it for 10-20 seconds. After the mixing finishes, do not open coffee grinder immediately, let it to sit for several minutes. If you don't have a coffee grinder (unfortunately) you can use tea net for making eyeshadow. You can read here how to do it.
Put your eyeshadow to some small container, I used my old one from loose eyeshadow. To make your own eyeshadow use different mica pigments. Just mica sericite and magnesium stearate can be as a base for your eyeshadow. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder