27 Ekim 2014 Pazartesi

Daha uzun süre kalacak manikür nasıl yapılır? How to make manicure to last longer

Sizce manikür ne kadar uzun durabilir? 3, 5, 10 gün? Bence bu çok kişisel bir şey. Ayrıca, tırnaklarınızın durumuna bağlı da olabilir. Normalde oje ince ve kırık tırnaklarda daha kısa zaman duruyor. Ama eğer sizde sağlıklı tırnak varsa oje 10 gün de durabilir (tabi ki sizin çalışmanıza ve ne tür bir iş yaptığınıza bağlı).

Manikürün uzun zaman dursması için tavsiyeler:

 • Düzenli manikür yapmak lazım.
 • Herzaman oje bazı ve top coat kullanır, böyle oje daha uzun zaman duracak.
 • Oje bazı sürmeden önce, tırnaklarınızı oje çıkarıcı veya cilt dezenfektanı (mesela Cutasept gibi) ile silin. Bu tırnaklarda kalmış olan herhangi bir cilt yağı veya nemlendiriciyi kaldırmaya yardımcı olacak. 
 • Her yeni oje kat sürmeden önce önceki katın kuruduğundan emin ol.
 • Evde ya da bahçede herhangi bir el işi için eldiven kullan (ozelikle bulaşık yıkamak için).
 • Düzenli tırnak bakım yağı kullanın. (Benim tırnak bakım yağı tarifimi burada bulabilirsiniz.)
 • Tırnakları bir alet gibi kullanma! :) (mesela bir şey çıkmıyorsa tırnaklarla çıkartmayı denemeyin, başka bir sürü aletler var).
Ben manikürcüyüm ve ben kalıcı oje sevmiyorum. Bence kalıcı oje bizim doğal tırnaklara uygun değildir ve dahası kalıcı manikürde kullanılan UV lambalar ellerinin cildi için tehlikelidir.

Kalıcı oje, tırnak incelmesine, tırnak kırılganlığına ve soyulmasına sebep olabilir. Ve dahası kalıcı oje çıkartmak için tırnakları 15 dakika aseton içinde tutmak iyi olabilir mi? Ve bundan sonra eğer biraz oje kalıyorsa oje bir çubuk ile soyulması gerekiyor. Tabi ki bu şeyler tırnakları ince ve yumuşak yapar. Onun için tırnaklara hiç uygun değil. Evet kalıcı oje parlak görünüyor, uzun zaman duruyor ama hangisi daha önemli; sağlık mı yoksa güzellik mi? Onun için ben müşerilerim için ve kendime kalıcı manikür yapmıyorum. Bu benim felsefem :)
Bana göre eğer normal oje bir hafta gibi kalıyorsa kalıcı oje lazım değildir.
Ben serbest çalışan manikürcüyüm ve en çok zaman evde geçiyorum. Bütün ev işlerini kendi kendime yapıyorum. Aşağıda benim daha önce Instagram'da paylaştığım manikürün fotoğraflarını görebilirsiniz. Fotoğraflar ile göstermek istedim; nasıl bir hafta sonra benim manikür görünüyor. (Tekrar söylüyorum bütün ev işlerini kendi kendime yapıyorum). Oje bir kaç gün daha durabilirdi ama yeni bir renk istedim :)
Kendi doğal tırnaklarına dikkat et, çünkü en güzel tırnaklar sağlıklı ve doğal tırnaklardır. Ayrıca, tırnaklara ojesiz ara vermeyi unutmayın.
Kalıcı manikürün neden tehlikeli olduğunu anlatan bir video ve bir makale paylaşıyorum: video burada ve makale burada.
Herkese iyi günler :)How to make manicure to last longerHow do you think, how long manicure should last? 3, 5, 10 days? I think it is very personal. It can depend on your nails condition too. Nail polish will last less for fine, split chipped nails. But if you have healthy nails your nail polish can stay for 10 days (Of course it depends on how much your are working and what kind of job you do :). 

Some tips to make your manicure last longer:
 • Make your manicure regular
 • Use base and top coat to make sure that nail polish will last longer.
 • Before applying base coat, wipe your nails with nail polish remover or skin disinfectant (like Cutasept). It will help to remove any skin oil or moisturizer which may be left on the nails.
 • Be sure that every coat of polish is dried before applying other one 
 • Use gloves for any hand work at home or garden (especially cleaning dish)
 • Use nail oil regularly. (You can find my recipe for nail oil here)
 • Don't use your nails as a tool! :) When you need to scrub off something, do not use your nails for it, there are many other tools for it :)
I am manicurist and I don't like gel nail polish because I think it is not good for our natural nails and even hand's skin (because of UV lamps). Gel nail polish can cause nail thinning, brittleness, and peeling. Moreover, what about cleaning gel polish with soaking nails into acetone for 15 min and peeling out it afterwards? Of course it makes nail thinner and softer.
Can it be good for your nails? I don't think so, this is why I am not doing gel manicure for myself or for my clients. This is my philosophy :)
In my opinion, if normal nail polish can stay for at least one week, we don't need gel manicure. 
I am freelance manicurist and most of the time I spend time at home doing all house works :) Here I share pictures of manicure which I posted before on my Instagram. With this photos, I wanted to show how normal manicure and nail polish looks after one week. It could have stayed for several days more but I wanted new color :)
Take care of your natural nails and don't forget time after time to give them brake from polishing them too.
Here I put a video and an article explaining about causes of why we don't need gel manicure .
Have a nice day :)

Manikür / Manicure
Bir hafta sonra / After one weekBir hafta sonra / After one week
Sağ el tırnak uçlarında oje daha çok gitti, ama bu sağ elini daha çok kullanan insanlar normal, çünkü sağ el daha çok çalışıyor / Polish of right hand nail tips are chipped more as usual for right handers. 

Kullandığım oje / Polish usedRimmel 60 seconds 405 Rose libertine, acrilik boya / acrylic paint.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder