11 Eylül 2014 Perşembe

Besleyeci ayurveda yüz maskesi / Nourishing ayurvedic face mask


Bugünkü yazımda, ayurveda güzellik kitabından aldığım yeni bir yüz maskesi tarifini paylaşmak istedim (Partap Chauhan ''Eternal beauty. The Aura of Ayurveda''.) Daha önce bu kitaptan yazdığım maskeyi burada bulabilirsiniz.
Bu sefer yüz besleyeci maske tarifini yazıyorum. Bu yüz maskesi  yağlı ve karma cilt tipleri için uygun. Cilt maskesinden sonra cilt çok yumuşak ve pürüzsüz oluyor, daha temiz görünüyor. Yazdan sonra kullanmak için çok güzel, yapımı kolay ve cildi besleyen bir ürün :)


Besleyeci ayurveda yüz maskesi malzemeleri:
  • 1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
  • 1 yemek kaşığı pirinç unu
  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • biraz süt
Nasıl yapılır ve kullanır? 

Kırmızı mercimek ve yulaf ezmesini kahve değirmenine koyun ve toz olana kadar çalıştırın. Sonra bu toz karışımını bir kaseye alın ve pirinç unu ile karıştırın. Biraz süt ekleyin ve hepsini karıştırın, yoğurt kıvamını kadar olsun.
Şimdi maskeyi 10 dakika için buzdolabına koyun. 10 dakika sonra çıkartın. Tozlar sütü alacak ve şişecek, göreceksiniz. Onun için biraz daha süt eklemek lazım olacak. Temiz yüze uygulayın, göz çevresine gelmesin. 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonra yüz maskesini iyice ıslatın ve yüzü masaj hareketleri ile yıkayın. Maskesi temizlemek biraz zor gibi ama yüzü iyice ıslatmak daha kolaylaştırıyor.


Nourishing ayurvedic face mask 


This time I wanted to share one more ayurvedic face mask recipe from Partap Chauhan's book ''Eternal beauty. The Aura of Ayurveda''. You can find here one more recipe from this book witch I wrote before.
This face mask according to the book is for oily and combination skin types. Skin after this face mask feels so smooth and even cleaner. It is just easy to make this simple face mask witch will nourish your skin after summer :)

Nourishing face mask ingredients: 
  • 1 table spoon of red lentils
  • 1 table spoon of rice flour
  • 1 table spoon oatmeal
  • little bit of milk

How to make and use?

Put red lentils and oatmeal into coffee grinder and run it until that product inside become like a flour. Then take it out, put in some bowl, add rice flour, little bit of milk and mix everything together. It should be like yogurt consistency. Then put this mask to the fridge for 10 min. After 10 min take it out. You will see that flours absorbed milk, so add little bit more milk and mix it again. 
Put face mask on the clean skin avoiding eyes area. Leave it for 20 min. After 20 min wash it out. It is quite difficult to wash it, so before doing it, wet your face very very well and wash mask with massaging motions. 
Love your skin and stay healthy and beautiful :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder