13 Ağustos 2014 Çarşamba

DIY evde mineral kozmetik yapımı - bölüm II: kapatıcı / DIY mineral cosmetics at home - part II: concealer

Bir önceki yazımda, nasıl mineral fondöten yaptığımı anlatmıştım. Aynı gün bu mineral kapatıcıyı da yaptım, Onun için bu yazı ikici bölüm gibi oluyor :)
bareMineral mineral kapatıcı hakında birkaç yazı okudum. İçinde hangi malzemeler olduğuna baktım ve kendi kendime benzer bir şey yapmayı denedim.

Mineral kapatıcı malzemeleri:
 • 1 ml mica (CI 77019)
 • 0.5 ml magnezyum stearat
 • 0.5 ml titanyum dioksit
 • 0.7 ml sarı demir oksit
 • ~ 0.12 mavi demir oksit
 • ~ 0.12 kırmızı demir oksit

Nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri kahve değirmenine koyun ve bir kaç saniye için çalıştır. Kahve değirmenin kapağını hemen açma ve bir kaç dakika bekle. Bütün tozların yere inmesini bekle. Daha sonra yeni kapatıcınızı küçük bir kutuya koyabilirsiniz.

Mineral kapatıcı hakkında:

Bu kapatıcıyı yapmak basit gibi görünüyor olabilir ama ne kadar iyi bir ürün olduğuna çok şaşıracaksınız. Göz altını çok iyi kapatıyor. Benim sağ gözümün altında damar görünüyor ve bu kapatıcı o bölgeyi çok güzel kapattı. Bu kapatıcı benim cildimde çok iyi durdu, küçük göz kırışıklıklarının içine gitmedir. Göz altı çok kuru veya çok kırışıklı olan kişilerde böyle olmayabilir. Kapatıcı küçük lekeleri de iyice kapatıyor.
Bu sefer sadece denemek için çok az miktarda kapatıcı yaptım, ama düşünüyorum yakın bir zamanda tekrar yapacağım. Bu kapatıcının rengi açık. Sizin cildinizin rengine göre daha çok veya daha az renkli oksitler lazım olabilir.

Nasıl kullanır?

Bu kapatıcıyı, Ecotools fondöten fırça ile kullanıyorum. Fırça ile biraz kapatıcı alıyorum, fazlası gitsin diye fırçayı biraz vuruyorum ve pres gibi göz altına uyguluyorum. Küçük lekeleri kapatmak için küçük bir fırça kullanıyorum.
Kapatıcıyı fondötenden sonra kullamanızı tavsiye ediyorum, yoksa kapattığınız yerler bozulabilir.DIY mineral cosmetics at home II: concealer


In my latest post, I wrote about new mineral foundation which I made. Actually in same day I made mineral concealer too. This is why it is like second part of that post :)
I read about bareMinerals concealer, checked ingredients and just tried to do something similar by myself.

Mineral concealer ingredients: • 1 ml mica (CI 77019)
 • 0.5 ml magnesium stearate
 • 0.5 titanium dioxide
 • ~ 0.7 ml yellow oxide
 • ~ 0.12 ml blue oxide
 • ~ 0.12 ml red oxide


 • How to make? 

  Put all ingredients in the coffee grinder and run it for several seconds. Don't open the coffee grinder cover immediately, wait for several minutes. All dusts will sit down. Then you can put your new concealer in a small box.

  About the concealer:

  This concealer looks so simple to make but I was really surprised how good it works. It covers under eye area very well. I was impressed. Under right eye I have quite seen vein and this concealer covered it perfectly. For me, it doesn't crease or go to fine lines. But if you have very dry or much wrinkled under eye area it may be. It covers small blemishes well too.
  I made very small amount of it for trying and I guess I have to make it again soon :) This concealer is in light shade. You may need to add more or less colors to mach you skin type.

  How to use?

  I use this concealer with Ecotools foundation brush. Just take little bit of concealer, tab excess and put it by pressing at under eyes areas. For small blemishes, I use smaller brush.
  Use concealer after you use your foundation, otherwise you will mess concealed places. 
  Hiç yorum yok:

  Yorum Gönder