9 Ağustos 2014 Cumartesi

DIY evde mineral kozmetik yapımı - bölüm I: fondöten / DIY mineral cosmetics at home - part I: foundation

Bu benim üçüncü defa mineral kozmetik yapmam ve galiba yapmaya devam edeceğim. Daha önce yaptığım mineral fondöten tarifini burada bulabilirsiniz.
Bu sefer bareMineral markasının bir fondötenine benzer yapmak istedim. bareMineral fondöten hakkında çok güzel şeyler duydum ve okudum.
Benim yaptığım mineral fondötenin özellikleri: hafif kapatıcı, gözenekleri kapatmıyor, yüzde çok doğal görünüyor. Bu fondötenden aldığım sonuçtan çok mutluyum.

Mineral fondöten malzemeleri:
 • 1 ml çinko oksit
 • 1 ml titanyum dioksit
 • 1 ml mica (CI 77019)
 • 1 ml magnezyum stearat
 • 1.5 ml sarı demir oksit
 • 0.25 ml mavi demir oksit
 • 0.25 ml kırmızı demir oksit
 • 0.5 ml gül tozu (isteğe bağlı)

Nasıl yapılır?

Bu sefer bu fondöteni kahve değirmeni kullanarak yaptım (yaklaşık bir ay önce annem bana kahve değirmeni getirdi, onu için çok mutluyum). Onunla fondöten yapmak çok kolay oldu. Tüm malzemeleri kahve değirmeninin içinde koydum ve bir kaç saniye için çalıştırdım. Tüm malzemeleri birilikte çok güzel karıştırmış.
Bu fondötenin rengi açık, eğer sizin cildin renk daha koyu ise, daha çok renkli oksitleri kullanabilirsiniz.
NOT: kahve değirmeni çalıştırdıktan sonra hemen kapağını açmayın. Bir kaç dakika bekleyin. Tüm tozlar yere insin ve tozları nefesle içeri almayın.
Eğer sizde kahve değirmeni yoksa, benim eski yazımda nasıl fondöten yapılır okuyabirsiniz burada.

Nasıl kullanır?

Bir miktar fondöteni kapağa koyun ve kabuki fırça kullanarak yuvarlak hareketlerle fırçaya alın. Fazlasını hafif vurarak kapağa bırakabilirsiniz. Yuvarlak hareketlerle yüze uygulayın. Eğer lazımsa tekrarlayın.
Tavsiye: eğer daha büyük kapatıcı istiyorsanız, bir kerede çok fondöten kullanmayın. Az al, uygula ve bunu bir kaç kez tekrar yap. (Kat kat gibi sür.) Fondötenin yüzde daha güzel görünmesi için saf gül suyu spray yapabilirsiniz veya başka herhangi hydrolat kullanabilirsiniz (hydrolat nasıl evde yapılır burada bulabilirsiniz).

Not: Ben 1 ml ölçmek için IKEA aldığım küçük kaşık kullanıyorum.


DIY mineral cosmetics at home: foundation

This is my third time making mineral makeup and I think I will not stop doing :) You can find my previous mineral foundation recipe here
This time I wanted to make something similar to bareMinerals foundation, because I heard and read so many good things about it. 
About mineral foundation which I made: it has light coverage, it doesn't clog pores, looks natural. I am really happy with the result.

DIY mineral foundation ingredients:
 • 1 ml zinc oxide
 • 1 ml titanium dioxide
 • 1 ml mica (CI 77019)
 • 1 ml magnesium stearate
 • 1,5 ml yellow iron oxide
 • 0.25 ml blue iron oxide
 • 0.25 ml red iron oxide
 • 0.5 ml rose powder (optional)
How to make? 

This time I made this foundation using coffee grinder (I got it just like one month ago and I am so happy). It was very easy to make it. I just put all ingredients into coffee grinder and run it for several seconds. That's all. All ingredients was nicely mixed together. 
This foundation's color is for light skin tone. If you have darker skin, add more of the colors.
NOTE: after you grind everything in coffee grinder don't open it immediately. Leave it for several minutes that you will not inhale any of product.
If you don't have coffee grinder read my previous post how to make foundation here.

How to use?

Put little bit of foundation in a lid and swirl it with kabuki brush. Tab excess of the foundation. Apply it to your face with circular motions. Repeat this if you needed to.
Advice: if you want more coverage, don't take much powder at one time, it will not help. Just take little of it, apply, and repeat if you need. (Layer it). To make powder sit nicely, you can spray pure rose water on your face or any hydrosol you like, after applying the foundation. (You can find here about how to make hydrosol at home (written in Turkish only but I guess it is understandable by pictures)).
P.S. to measure 1 ml, I am using small spoon witch I got from IKEA, photo above.with little concealer, bronzer and blush :)
3 yorum:

 1. Merhaba Krista! Öncelikle çok başarılısın tebrikler :) ben de yapmak istiyorum fakat bu malzemeleri nereden bulabilirim ki :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, maalesef ben yurdisindan aliyorum cunku turkiyede nerede satiyor bilmiyorum. Bence baharatçide belki olabilir, veya belki sabun yapmak icin urunler nerede satiyor olabilir. Sonunda internetten almak belki olur, hazir kozmetik degil ki ;) Cok umarim bulabilirsiniz

   Sil
  2. Merhaba, maalesef ben yurdisindan aliyorum cunku turkiyede nerede satiyor bilmiyorum. Bence baharatçide belki olabilir, veya belki sabun yapmak icin urunler nerede satiyor olabilir. Sonunda internetten almak belki olur, hazir kozmetik degil ki ;) Cok umarim bulabilirsiniz

   Sil