7 Temmuz 2014 Pazartesi

DIY: Mineral foundation / Mineral fondöten

Mineral kozmetik çok güzel bir doğa hediyesi. Normalde mineral kozmetik fiyatları yüksek, bazen çoook fazla yüksek, ve açıkçası sebebini anlamıyorum. Ben kendi kendime neden yapmayı deniyorum? Çünkü bu konuyla çok ilgileniyorum :) Satılan mineral fondötenlerin içindekiler bende de var, onun için deniyorum :)

Mineral fondöten malzemeleri:
 • 1 tatlı kaşığı çinko oksit
 • 1 tatlı kaşığı titanyum dioksit
 • 1,5 tatlı kaşığı beyaz kil
 • 1 ml vitamin E
 • 2 ml yoyoba yağı
 • 4 damla çay ağacı esans yağı (yağlı, sivilceli cilt için)
 • kahverengi, sarı, mavi demir oksitleriNasıl yapılır?
 1. Çinko oksit, titanyum dioksit ve beyaz kili bir tabağa koyuyoruz. Beraber karıştırıyoruz. Sonra, güzel karıştırsın diye bir kaşık ile bir kaç dakika iyice eziyoruz.
 2. Çay süzgeci alıyoruz ve bütün toz karışımını süzgeçten ezerek geçiriyoruz. Bunu bir kaç kere yapıyoruz.
 3. Sonra biraz kahverengi oksit alıyoruz ve bizim yaptığımız toz karışınıma ekliyoruz. Tekrar kaşık ile hepsini karıştırıyoruz ve eziyoruz.
 4. Sonra biraz sarı oksit ve çok çok az mavi oksit ekliyoruz ve tekrar karıştırıp eziyoruz. Şimdi sizi kendi fondöten renginizi aramanız lazım, daha çok kahverengi veya sarı ekleyin.
 5. Rengi beğendiğimiz zaman tekrar bütün toz karışımını çay süzgecinden bir kaç kere geçiriyoruz. 
 6. Bütün hepsi iyice karıştığı zaman vitamin E ekliyoruz ve hepsini tekrar karıştırıyoruz ve çay süzgecinden bir kaç kere geçiyoruz. Sonuçta güzel bir toz karışımı olması lazım.
 7. Şimdi yoyoba yağını ekliyoruz, fazla gelmemesi için çok dikkat etmek lazım. Çünkü toz karığımı sıvı hale gelebilir. Yağı eklediğimizde, tekrar karıştırıyoruz ve çay  süzgecinden 3-5 kere geçiyoruz.
 8. Sonunda çay ağacı esans yağı ekliyoruz, hepsini karıştııyoruz ve süzgeçten tozları tekrar bir kaç kere geçiyoruz.
 9. Mineral fondöten hazır.

DIY : Mineral foundation


Mineral cosmetics is just very nice present for us from nature. Usually mineral cosmetics are quite pricy, ok sometimes very pricey, and I can't understand why. I am just much interested at mineral cosmetics and this is why I am trying to make it by myself. Also, I have all ingredients usually used in mineral foundation.

 Mineral foundation ingredients:

 • 1 teaspoon of zinc oxide 
 • 1 teaspoon of titanium dioxide 
 • 1,5 teaspoon white clay 
 • 1 ml of vitamin E 
 • 2 ml oil jojoba oil
 • 4 drops of tea tree essential oil (for oily, acne skin)
 • brown, yellow, blue iron oxide 
How to make? 
 1. Put zinc oxide, titanium dioxide and withe clay in a small plate. Mix them all together. Squish all ingredients with spoon for several minutes so that thy will mix nicely.
 2. Take a tea net and put powders by squishing it to other plate. Repeat it several times. 
 3. When all becomes some nice powder, take a bit of brown oxide and add to powder. Again squish everything together very well.
 4. Then take a bit of yellow oxide and just little bit of blue one and add them. Again mix and squish all together. Now you need to make and find your foundations color, by adding more brown or yellow oxides.
 5. When you will see that color is coming up, again squish all powder through tea net several times.
 6. When all will become nice mix, add vitamin E. Mix them all together again, and put several times through tea net. It should become nice and powdery.
 7. Now very carefully add jojoba oil, don't put too much to prevent powder from becoming liquid. Again mix all together and put through tea net 3-5 times (or as you feel needed)
 8. Finally add tea tree essential oil, again mix all and put though the net.
 9. Your own mineral foundation is ready. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder