27 Haziran 2014 Cuma

Kahve yağı nasıl yapılır? / How to make coffee infused oil?

Kahve kokusunu çok seviyorum. Kahve içmeyi de seviyorum :) Onun için kahve kokulu bir yağ yapmayı denemek istedim. Bu yağ çok güzel kokuyor ama aynı zamanda faydalı bir yağ, çünkü içinde kafein ve antioksidan var. Vücut kozmetiği için zayıflama maddeleri olarak kullanılır.

Kahve yağı yapmak için ne lazım?
  • yaklaşık 100 gr. kahve çekirdeği
  • bir kavanoz
  • zeytin yağı

Nasıl yapılır? 

Bir kavanoza kahve çekirdeklerini koyuyoruz ve üstüne yağ koyuyoruz. Kavanozu iyice kapatıyoruz ve güneşli bir yere, 3 hafta durması için koyuyoruz. Ara sıra yağı sallıyoruz.
Üç hafta sonra yağ ve kahve çekirdeklerini süzgeçten bir çanağa geçiyoruz. Şimdi kahve çekirdeklerini mutfak blenderı ile eziyoruz. Sonra kahve ezmesini süzgeçten iterek geçiriyoruz, kahve ezmesiden de yağ çıksın diye. Daha kolay olması için, bütün kahve ezmesinibir kerede süzgeçten geçirmeyi tavsiye etmiyorum. Biraz alıp süzgeçten iterek geçirmek daha kolay. Şimdi çanakta kalan yağ ve kahve ezmesinin yağını karıştırıyoruz. Yağı bir şişeye koyuyoruz (koyu bir cam şişe çok güzel olur). Kahve ezmesini atmıyotuz, onları vücut pilingi için kullanabiliriz, özellikle selülit olan yerlere :) 
Bu yağ kozmetik yaparken kullanabilir, istersen yalnız masaj yağı gibi kullanabilir (mesela selülit olan yerler için uygun).

Not: ben 200 ml kavanoz kullandım. Kahve çekirdeklerinin üstüne kadar yağ koymak lazım, bütün çekirdekler yağda olsun. Bana 50 ml kahve yağı oldu. How to make coffee infused oil? 

I just love coffee smell. Yes and of course I like to drink coffee too :) This is why I decided to make coffee smelling oil. It is not just smelling nice but have nice purposes. It includes caffeine and antioxidants. It is used as body slimming ingredient for body cosmetic

What do you need for making coffee infused oil?
  • about 100 g. coffee beans 
  • jar 
  • olive oil
How to make? 

Put coffee beans in a jar and put olive oil on it. Close the jar very well. Now put it in a sunny place for 3 weeks. Shake the jar occasionally. After three weeks, put oil with coffee beans through the net in a  bowl. Now leave the oil which gets through. Take the coffee beans and crush it with a kitchen blender. Now take coffee crush and put it into net and squeeze oil from coffee crush. I recommend not to do all the coffee crush at one time. Take little bit of coffee crush and squeeze and repeat it.  Now mix all oil from bowl with just squeezed oil from coffee crush. Put oil in a bottle (better dark and glass one). Do not throw coffee crush which is left, you can use it as a body scrub (very good for cellulite places). You can use this oil for making cosmetic or alone as a massage oil (especially for places with cellulite).

P.S. I used 200 ml jar. You should put oil that coffee beans will be all in it. I got like 50 ml of coffee infused oil.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder