24 Nisan 2014 Perşembe

Kaş boyama evde nasıl yapılır / How to color your eyebrows at home

Daha önce, manikür ve pedikür kursuna gittiğimi yazmıştım. Manikür kursunda profesyonel kaş boyama uygulaması da oğrendik. Çok zor değil, ama kolay da değil.
Kendi kendine evde nasıl kaş boyası yapabileceğiniz burada yazmak istedim.
Öncelikle; kaş boyası, oksidan, küçük bir kutu ve cımbız lazım.
 1. Küçük firça ile (temiz bit eski maskara fırçası olabilir) kaşları tarıyoruz. Kaşımızın ve yüzümüzün şeklini kontol ediyoruz. Bir kalem yardımıyla, aşağıdaki gibi kaşlarımızı inceliyoruz. Kaşınızın nerede başlaması lazım, nerede bitmesi lazım, yüksek noktası nerede ise bakıyoruz. O noktaları kaş kalemi ile çizebilirsiniz(Resimde gibi) NOT: eğer sizin burnunuz genişse, kaşın başlayacağı yer için ikinci resimdeki gibi bakmalısınız. Diğer türlü, kaşlar çok uzakta başlayacak.
  1
  2

 2. Kaş boyası hazırlıyoruz. Biraz boya alıyoruz ve bir kaç damla oksidan ile yoğurt kıvamını kadar karıştırıyoruz.          
                                                                                            
 3. Kaş boyasını firça ile veya boyanın yanında gelen çubuk ile kaşlara uyguluyoruz. Alacağınız kaşları boyamıyoruz. Aslında boya ile kaşlar için şekil yapıyoruz. 
 4. Kaşımıza uygun bi şekilde sürüp bekliyoruz, ben yaklaşık 5-7 dakika kadar bekliyorum. Daha koyu renk için daha uzun zaman durabilir. 
 5. Islak pamuk ile önce boyadığımız kaşı temizliyoruz. Otekini biraz daha bekletiyoruz. Ben böyle yapıyorum çünkü öteki kaş daha az zaman boya ile duruyor. Sonra ikinci kaşı temizliyoruz.
 6. Şimdi cımbımızı alıyoruz ve fazla kaşları alıyoruz. Daha az acısın diye kaşlara biraz buz sürebilirsiniz. Ben kaşlarımın etrafına aloe vera jel uyguluyorum. Zaten cımbızdan sora benim cildim çok kırmızı oluyor, aloe vera cildi sakinleştiriyor.
Hepsi bu kadar, kaşlarımız hazır. İlk önce kaş boyasını neden cımbızdan önce yaptığımıza şaşırmıştım. Ama böyle olması gerekiyor :)
Maalesef bu kaş boyası doğal değil. Onun için çok fazla kaş boyamayı tavsiye etmiyorum. Mesela bence kaş boyama yaz için uygun, oteki zaman kaş kalemleri var :)

How to color your eyebrows at home

Some time ago, I wrote that I took manicure and pedicure courses. At courses, we were also learning how to give shape and color eyebrows. Actually it is not very easy, but not very difficult, either. I want to share information about how you can color your eyebrows at home. You will need eyebrow tint, oxidant, small container to mix them, and tweezers. 
 1. First of all, brush your eyebrows with small brush (it may be old, clean mascara brush). Check your eyebrows shape and your face shape. Take some pen and find places where your eyebrows should start, end, and where the highest point of them should be. You can draw that points with eyebrow pencil. (As in picture) NOTE: if you have wide nose, you should check where your eyebrows should start like in second picture. Otherwise it will start too far. 
  2
  1
 2. Prepare eyebrow tint. Take a little bit of tint and mix it with several drops of oxidant. Consistency should become like yogurt
 3. Take eyebrow tint, with angled brush or with a stick which usually are in a tint box, and apply it on your eyebrows. Do no apply to that hairs which you will take out with tweezers. Actually now you are shaping your eyebrows.
 4. I am waiting about 5-7 minutes after applying. If you want darker color, wait more.
 5. Clean the one eyebrow which you started first, with wet cotton. Leave other eyebrow for several minutes more with tint. I do it like this because second eyebrow stays shorter time with color. Clean second eyebrow.
 6. Now take the tweezers and pull out any unnecessary hairs. That it will hurt less, you can apply ice on the eyebrow area for a while. What I like to do, I just put natural aloe vera gel all around my eyebrows before tweezing. 

That's all, you eyebrows are done. Firstly, I was surprised why you need to apply eyebrows tint before tweezing them. But it looks like this is how it has to be done :)
Unfortunately, this eyebrows tint is not natural. So what I recommend is do not do it often. For me, it is good for summer time. Other time there is eyebrows pencils. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder