3 Nisan 2014 Perşembe

DIY: Mint Color Skin Corrector / Primer - Yeşil renk makyaj bazı

Benim son yaptığım ürünlerden biri : yeşil renk makyaj bazı. Internette uzun zamandan beri hep benzer bir makyaj bazı bakıyordum. Kendi kendime yapmaya karar verdim :)

Yeşil renk makyaj bazı malzemeleri:
 • 1 çay kaşığı titanyum dioksit (titnyum dioksit cildi güneşten koruyor, SPF 15, ciltte güzel duruyor)
 • 1 çay kaşığı çinko oksit (çinko oksit cildi güneşten kuruyor, sakinleştiriyor, ciltte iyice duruyor)
 • 1/2 çay kaşığı beyaz kil (cildin mat kalmasına yardım ediyor)
 • 1/2 çay kaşığı portakal kabuğu tozu (şeçmeli) (portakal kabuğu tozu cildi sıkılaştırıyor, aşırı yağlılığı kontrol ediyor, sivilceleri kurutuyor, gözenekleri küçültüyor)
 • 1/3 çay kaşığı yeşil oksit, çok çok az mavi oksit.
Nasıl yapılır?

Titanyum dioksit ve çinko oksiti küçük bir kaseye koyuyoruz, birlikte iyice karıştırıyoruz ve aynı zamanda kaşık ile eziyoruz. Sonra beyaz kil ekliyoruz, karıştırıyoruz ve tekrar malzemelerin hepsini eziyoruz. Portakal kabuğu tozu ile ayni şeyi yapıyoruz. Bütün tozları beraber çok iyice karıştırdıktan sonra yeşil oksiti yavaş yavaş ekliyoruz, karıştırıyoruz ve tekrar kaşık ile bütün tozları eziyoruz. Çok çok az mavi oksit ekliyoruz ve ezmeye devam ediyoruz. Sonunda çay süzgeçi kullanarak pudrayı bir boş kutuya koyuyoruz. Bu kadar, makyaj bazı hazır :)

Yeşil makyaj bazı nedir ve ne için uygun?

Yeşil makyaj bazı ciltteki lekeleri, kırık kılcal damarları, sivilcileri kapatmak için kullanılabilir. Yeşil renk kırmızılıkları nört hale getirmeye yardım eder.

Nasıl kullanır?

Yeşil makyaj bazı ile / After applying corrector
Ben küçük kabuki firça ile birazcık pudrayı alıyorum, kutunun duvarına fırçayı bir kaç kere vuruyorum (fazlası gitsin diye) ve temiz yüze yuvarlak hareketlerle uyguluyorum. Sonra cilde normal veya mineral fondöten uyguluyorum. Cilt hemen daha iyi görünüyor. Bu pudra benim yağlı cildimin gündüz daha mat kalmasına yardım ediyor. Pudra benim cildi rahatsız etmiyor, fazla sivilce yapmıyor. Ben bu makyaj bazına kesinlikle aşk oldum. Bitirdikten sonra tekrar yapacağım.
My latest product which I made is mint color skin corrector / primer. It had been quite a long time I wanted to make something like this. I was researching what other companies are using for a product like this and decided to make by myself.

Mint Color Skin Corrector / Primer ingredients:

 • 1 teaspoon of titanium dioxide (it protects skin from sun SPF 15, stays well on skin)
 • 1 teaspoon of zinc oxide (also protects skin from sun, calms the skin, stays well on it)
 • 1/2 teaspoon of white clay (kaolin) (helps skin to stay mat)
 • 1/2 teaspoon of orange peel powder (optional) (tightens skin, dries out acne, prevents pimple formation, reduces the size of pores)
 • 1/3 teaspoon of green iron oxide and little bit of blue oxide
 • note: here teaspoon means Turkish tea spoon, almost 2,5-3 ml. 
How to make?

Put titanium dioxide and zinc oxide in a small bowl and mix it together very well and while mixing squish it with spoon, so that it all become nice and dusty. Add white clay and again do the same thing, then add orange peel powder and repeat mixing and squishing. When all becomes one nice powder add little bit of green oxide, mix and smash everything. Continue until you will put all green oxide. Then, add very very less of blue oxide and again mix and smash. To be sure that all is mixed, take a tea net and just put your powder true it into clean box where you will be keeping your corrector. That's it, corrector is ready for using.

What is mint color skin corrector?

Mint color corrector helps to neutralize any redness on your skin (blemishes, broken capillaries, ruddiness vanish).

How to use?

I take a little bit of power with small kabuki brush. I dab the brush in a side of box for extra powder to go and apply to my face with round movements, specially to places where is more red. After it, I apply liquid or mineral foundation to my face. Skin looks better immediately. This powder helps my oily skin to stay more mat in day time. It does't irritate my skin or break it out. I am absolutely in love with this corrector / primer. I know that after ending it I will make it again :)Önce: temiz cilt / Before: clean skin                      Sonra: yüz yeşil bazı ve fondöten sonra. / After: primer and foundation 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder