10 Şubat 2014 Pazartesi

DIY: Super vitamin C serum

Bu serum inanılmz bir şey: onu yapmak kolay, içindekiler ucuz, serum çok güzel ve iyi çalışıyor. Ben son iki haftadan beri bu serumu kullanıyorum ve sonuçlar ciltte çok güzel.
Bizim ciltlerimize vitamin C lazım, çünkü vitamin C ciltte kolajen üretimini artırıyor. Bu cildi daha genç ve parlak tutmaya yardım ediyor. Vitamin C serum kullanmadan hemen sonra cilde aydınlık veriyor ve cildi sıkılaştırıyor. Serum sivilce kızarıklığını azaltmaya da yardımcı oluyor, pigmentasyonu aydınlatıyor. Kullandıktan birkaç dakika sonra cilt hemen daha iyi görünüyor. Bu serum bende böyle çalışıyor.

Vitamin C serum malzemeleri:
 • 14 g hydrolat (ben yeşil çay hydrolat kullandım ama saf gül suyu da olabilir)
 • 1/4 tatlı kaşığı Vitamin C toz
 • 5 damla lavanta esans yağı
 • 1 büyuk damla doğal vitamin E (veya bir kapsül)
Nasıl yapılır?

Vitamin C ve hydrolatı çok iyi karıştırıyoruz. Sonra lavanta esan yağını ve vitamin E ekliyoruz ve tekrar iyice karıştırıyoruz. Serumu koyu renk cam şişeye koyuyoruz. Koyu şişe, vitamin C'nin oksidasyonunu önlemede yardımcı olacak. Vitamin C çok istikrarsız ve çok kolay oksitlenir. Vitamin C oksidasyondan sonra cilde zarar verebilir. Serumu karanlık ve serin bir yerde tutun. Serumun en iyi çalışması için, sadece 3-5 gün kullanmayı, sonra tekrar taze yapmayı tavsiye ediyorum.

Nasıl kullanır?

Her zaman serumu temiz cilde uygulayın. Kullanmadan önce serum şişesini çok iyi sallamak lazım. Ben azıcık serumu ellerime koyuyorum ve yüze, boyuna ve dekolteye hafifçe uyguluyorum, kurumaya bırakıyorum. Sonra yüz kremi uyguluyorum. Ben bu serumu sabah ve akşam kullanıyorum.

Not: serumu kullanmadan önce bir kaç damla serumu kol içine sürmeyi tavsiye ediyorum. Böylece eğer alerji varsa öğrenebilirsiniz.
Bu ürün yaptığım en iyi kozmetik ürünlerden biri. Şimdi sabah kalktığımda yeni bir sivilce geldiğini görürsem üzülmüyorum :) Biliyorum ki bu serum onunla savşamaya yardım edecek :)

Super vitamin C serum 

This serum is just something amazing. It is very easy to make, costs very less and works amazing. I am using it over several weeks and I am very surprised with results. 
Our skin needs vitamin C, because it increases collagen production of the skin. So it helps to keep our skin young and glowing. Vitamin C serum makes your skin brighter, it tightens the skin immediately after applying. It helps to reduce acne redness, also lightens pigmentation. Several minutes after applying it, you already can see the difference. This is how it works for me :)

Vitamin C serum ingredients:

 • 14 g of hydrolat (hydrosol) (I used green tea, but pure rose water may be used too)
 • 1/4 tea spoon of vitamin C (L-ascorbic acid)
 • 5 drops of lavender essential oil
 • 1 big drop of natural vitamin E (or one capsule)
How to make? 

Mix vitamin C with hydrolat very well. Add lavender essential oil and vitamin E and mix it again. Put your serum in a dark bottle as it helps in preventing the oxidization. Vitamin C is very unstable and oxidizes very easily. When vitamin C oxidizes, it becomes not only ineffective, but damages your skin. Keep serum in a dark cool place. To make this serum work best, use it for 3-5 days then make fresh one.

How to apply? 

Always apply the serum to the clean skin. Before applying, shake the bottle very very well.  I put very little of serum to my hands and dab it into my face, neck and decollete. Let it go to the skin then apply your moisturizer. I am using it in morning and evening.

Note: first try very small amount of serum on the inside of your arm to see if it does't make allergy for you. It is one of the best thing I had ever made :) Now if I wake up and see that I have new unfriendly pimples I know that this vitamin C serum will help to make it less red and disappear more quickly :)7 yorum:

 1. malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz yani temin etmemiz için bir öneriniz olur mu bir site adı veya mağaza?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef en cok malzemeler yurtdışından alıyorum. :(

   Sil
  2. yurt dışından alma olanağım yok maalesef :/

   Sil
  3. Ama mesela hydrolat evde yapabilirsiniz. Ben organik bir yesil cay aldim ve yaptim. Vitamin E ve C bence eczanede sormak lazim. Lavanta yaği guzel bir aktarda bulanabilir. :)

   Sil
  4. lavanta yğı sipariş ettim gelecek lavnta suyuda aldım kalanlarada bakacağız artık :)

   Sil
  5. Kolay gelsin :) Umarim olacak.

   Sil