24 Şubat 2014 Pazartesi

DIY: Lavanta kokulu banyo bombası / Bath bombs with lavender smell

Ben banyo yapmayı çok seviyorum. Sakin müzik, sıcak su, güzel koku ve bütün stress ve kötü düşünceler uçuyor. Böyle banyodan sonra uyumak çok güzel oluyor, bebek gibi :) Kışın banyo fazla yapmak istiyoruz, dışarda hava soğuk olduğu için. Ama kışın bizim cilt zaten daha kuru oluyor ve fazla banyo yapmak cildi daha fazla kuru yapabilir. Onun için dikkatli olmal lazım.
Banyonuz daha güzel olsun diye, evde kendi kendinize banyo bombası (bu sefer bende banyo kalpleri oldu) yapmayı tavisye ediyorum. Yapmak kolay, ucuz ve arkadaş veya sevdiklerinize çok güzel bir el yapımı hediye olabilir.
Bu banyo bombasında olan lavanta yağı vücüt ve zihni sakinleştirecek. Banyo bombası banyonun suyunu yumuşatıcak, cildi kurumaktan koruyacak.

I like to take bath. For me, it is something magical: calm music, warm water, nice smell and all your stress and bad minds just flies away :) Moreover, after bath like this, you can sleep like a baby. In winter, when weather is cold outside I like to do it even more often. In winter, our skin becomes more dry and unfortunately laying in a hot bath can dry it even more. This is why we need to be careful.
To make your bathing even nicer, I am inviting you to make your own bath bombs (ok this time bath hearts :) ) It is very easy to make, cheap and also it can be nice handmade present for your friends or loved ones.
For this bath bombs I used lavender essential oil, which helps to calm your body and minds. This bath bombs-hearts will softer bath water and will help for not drying your skin.

Malzemeler:
 • 4 yemek kaşığı soda
 • 2 yemek kaşığı limon tuzu
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 10 damla lavanta esans yağı
 • 1 yemek kaşığı kuru lavanta
 • sprey şişesi ve biraz su
 • buz formları
Ingredients:
 • 4 table spoon of baking soda
 • 2 table spoon of citric acid
 • 2 table spoon of corn starch
 • 1 table spoon of  olive oil
 • 10 drops of lavender essential oil
 • 1 table spoon of dry lavender 
 • spray bottle with water
 • ice forms 
Nasıl yapılır? 

Ben limon tuzunu toz şeklinde bulamadın. Kristal gibi aldım ve blender ile toz yaptım. (Dikkatlı olmak lazım, limon tuzunu nefesle almamak lazım.) Soda, limon tuzu ve mısır nişastası beraber karıştırıyoruz. 

How to make?

My citric acid was not like dust shaped but like small crystals, so I made it like powder with kitchen blender. (While making it, be careful, don't breath it in.) Mix baking soda, citric acid and corn starch together.


Zeytin yağı ve lavanta esans yağını ekliyoruz, kuru lavanta koyuyoruz ve karıştırıyoruz.

Add olive oil, lavender essential oil and dry lavender and mix it again.


Hepsi birbirine yapışıyor mu diye elle bakıyoruz. Eğer yapışmıyorsa biraz su ile sprey yapıyoruz ve elle karıştırıyoruz. Şimdi buz formlarına kuyuyoruz. İyice itiyoruz. 

Check with your hands if everything sticks together. If not, spray little bit of water and mix again with your hands. Now put this powder to ice forms. Press it inside well.Buz formlarını temiz bir yerde dikkatlice çeviriyoruz. Ben yemek tahtası üstüne tuvalet kağıdı koydum ve onu buz formunun üstüne koydum ve çevirdim. Buz formuna parmak ile biraz vuruyoruz. Banyo bombası kendiliğinden çıkacak.

Now turn ice form on clean place. I took food cutting board, put paper towel on it, then put on top of ice form and turned it upside-down. Now very gently knock the ice form with finger and bath bomb will get out.


Banyo bombalarını, bu şekilde bir gün için bırakıyoruz. Onlar kuruyacak ve sert olacak.

Leave bath bombs for one day to dry. Next day it will become dry and harder.


Eğer hediye gibi verecekseniz, kuruduktan sonra tek tek güzel poşetlere koyabilirsiniz. Eğer kendiniz için yaptıysanız, kuru ve temiz bir kavanoza koyabilirsiniz. 

After it gets dry you, can put it into nice paper or plastic bag as a present. Or if it is just for you, you can keep it in a clean, dry jar. 

Her zaman farklı esans yağları ve kuru çiçekler kullanılabilir. Bombalara eller ile de şekil verebilirsiniz, ama böyle daha kolay ve daha güzel oluyor. 

You can use different essential oils and dry flower. Also you can make form for bath bombs by hands, but like this it is just easier and nicer.

Not: Bomba sıcak suya atıyoruz ve eriyene kadar bekliyoruz. / Put the bomb into the hot bath water and wait until it melts inside.


26 yorum:

 1. wuuu güzel düşünceymiş :) çok sevimli olmuşlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, umarim siz de deneceksiniz :)

   Sil
  2. duşakabin kullanıyorum evimde hediye gelmiş lush balistik bile öylece duruyor güzel ve kolayca yapılabilecek bir fikir ama şartlarım namüsait :)

   Sil
  3. Ama mesela pedikür yaparken ayaklar banyo için biraz ürun kullanabilirsiniz :)

   Sil
 2. Aynen dediğin gibi sıvı oldu bırak yapışmayı. Neden olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, su fazla sprey yaptınız olabilir.

   Sil
 3. Bu limon tuzunu ve sodayı nereden alabiliriz??

  YanıtlaSil
 4. Limon tuzunu ve sitrik asiti nerede bulabilirim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, baharatçıdan alıyorum.

   Sil
  2. teşekkürler :)

   Sil
 5. Güzel bir paylaşım olmuş :)

  Banada beklerim . http://eceabdioglu.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 6. tarifiniz çok güzzel olmuş, elinize sağlık:) denedim ve çok güzel oldu! ama ben limon tuzunu blendırda çekmeyi denedim ama alet saçma sapan sesler çıkarınca devam etmedim ve sonradan havanda dövmeyi denedim. baya iyi küçülttü tuzu tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 7. guzel ve kolay bir tarif.
  dun denedim, hatta renk vermek icin mor gida boyasi kattim. zeytinyagi yerinde hindistan cevizi kullandim. cok guzel kokuyor. Bugun kuruduktan sonra kullanacagim.
  tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, umarım kullandıktan sonra daha çok beğenirsiniz :) ama dikkat edın boya banyoyi boyamasın diye :)

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Merhaba, evet toz. Soda veya karbonat.

   Sil
 9. Bunları dekor amaçlıda tutabilirmiyiz banyoda

  YanıtlaSil
 10. Mısır nişastası yerine buğday nişastası olur mu?

  YanıtlaSil
 11. Yağlar gerekli mi? Ben banyo bombasini sırf eğlence için yapiyorum.Suyla yapsam yeter mi? Sadece kopuklenmesini istiyorum o kadar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denebilirsiniz. Lavanta yağı koku veriyor, zeyin yağı cilt daha yumuşak olsun koyuyorum.

   Sil
 12. Ben sadece eğlence amaçlı yapacağım o yüzden yapim icin daha kolay malzemeler yok mu @kristakozmetik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yağlar eklemyeyin ve daha kolay ve basit olacak.:)

   Sil