23 Ocak 2014 Perşembe

Makyajsız makyaj görünümü / No makeup makeup look

Bazen ben istiyorum benim makyaj çok basit ve doğal olsun, hiç makyajsız gibi görünüş olsun. Zaten genellikle çok makyaj kullanmıyorum. Sadece azıcık makyaj bana daha rahat ve daha kendine güven hissi veriyor. Bence ne demek istediğimi anlıyorsunuz :) Makyaj yapmayı kendi kendine daha güvenli hissetmek için seviyorum, insan değiştirmek için değil. Son zamanlarda bu makyajı sevdim ve kullanıyorum. Herkeste kendi kendine daha iyi görünmek için sırlar var, bu benim küçük sırlarım oldu. Aslında insanlar anlamayacak siz makyaj yaptınız :) Mesela, eşim bugün benim makyaj nasıl diye sorduğum zaman "zaten makyaj yok ki" diyor :) Bu bana en güzel iltifat oluyor. Aşağıda, nasıl yaptığımı adım adım yazdım.

Sometimes I just do not want to look like that I am wearing makeup. Usually, I do not wear much make up at all, but sometimes I just like to keep things more natural and simple. Just a little but of makeup helps me to feel better and more self confident. I think you know what I mean :) This is why I love magic of make up, not that it can change you, but that it can help you to feel better :) So, lately I was wearing this no makeup makeup and I really enjoy it :) Everybody has secrets and tricks how to look better, this is mine :) Most of people will not understand that you are wearing makeup. For example, if I ask my husband, how is my makeup today, he is saying: you do not wear any :) And this means compliment to me :) And here is step by step what I do.

  1. Yüz kremi sürdükten sonra, göz altında ve sivilcilere kapatıcı sürüyorum.  Ben kendi yaptığım kapatıcıyı kullanıyorum. Onun kapatışı çok hafif ama ben böyle seviyorum. Kapatıcıdan sonra tüm yüze küçük kabuki fırça ile mineral fondöten uyguluyorum. (Ben Benecos mineral pudra kullanıyorum.)                                                                                                                                                        
After my face are moist I like to conceal my under eyes and any blemishes. I am using the concealer which I made, so coverage is very light, bu I like it. After that, I put my mineral powder all over the face with small kabuki brush. (I am using Benecos mineral powder.)
                                                                                                                                                          
  2. Göz altına biraz ışık vermek için Alva Multipurpose pudra Soft and Gentle uyguluyorum. Aynı zamanda bu pudrayı highlighter gibi kullanıyorum (kaş altına, burun üstüne, azcık yanak kemikleri üzerine.)    

I am using Alva Multipurpose powder Soft and Gentle for under my eyes to bright it little bit. Also I use it like highlighter for under my eyebrows, top of the nose and little bit on the cheek bones.


  3. Kaş kalemi ile hafifçe kaşları dolduruyorum, fırçalıyorum ve onları sabit tutmak için biraz doğal aloe vera jel uyguluyorum. (Ben Benecos Natural kaş kalemi kullanıyorum, onun hakında daha çok bilgi burada bulabilirsiniz.)                                                                                                                                               
I fill my eyebrows lightly with pencil, brush them and I apply little amount of natural Aloe vera gel to keep them in place. (I am using Benecos Natural eyebrow designer in brown.)


  4. Kirpikleri iyice kıvırıyorum. Göz daha büyük görünüyor, kirpikler daha uzun ve güzel duruyor.                                                                                                                                                                    
I like to give a good curl to my eyelashes. It opens your eyes, makes lashes look longer and nicer.

5. Kirpikleri kıvırdıktan sonra temiz fırça ile kirpiklere doğal aloe vera jeli uyguluyorum. Bu doğal rimel gibi oluyor.                                                                                                                                                        
After curling my lashes I take a clean brush and apply a little bit of Aloe vera gel. It is like natural clear mascara.

Before curling lashes (Önce)
After curling and with gel (Sonra)

6. Sonra beyaz eyeliner ile waterline ve gözyaşı kanalına beyaz kalem uyguluyorum ve küçük kalem fırça ile dağıtıyorum.

Then I apply white pencil to my waterline and tear duct and blend it with small pencil brush. 

7. Yüze biraz renk vermek için daha koyu bir allık sürüyorum. (Benecos Toasted toffee allık kullanıyorum.)

I like to give little natural color for my face so I am using darker blush for contouring my face. (Using Benecos Toasted toffee Natural Powder Blush)
 8. Yanaklar için açık pembe allık kullanmayı seviyorum. (Ben Alterra Natural Rose renk kullanıyorum.)

For my cheeks I like to use nice light pink blush to keep the look natural. (I am using Alterra Natural Rose)
  9. Makyaj bitirmek için yüzüme büyük pudra firça ile azıcık pres pudra sürüyorum. Makyaj daha doğal görünsün ve kalsın. (Benecos mat pres pudra Beige kullanıyorum.)

To end makeup look, I take big powder brush and powder my face with very little layer of press powder, just to blend everything and make it sure that my makeup will look more natural and stay. (I am using Benecos  mattifying compact power in shade Beige.)
10. Dudaklarım sağlıklı görünmesi ve nemli olması için kendi yaptığım dudak balsamını sürüyorum. (Tarifi burada bulunur.)

To make my lips look healthy and moisturize, I am using lip balm made by me. (Recipe you can find here.) And you are ready to go :) Şimdi fotoraflar makyajdan önce ve ve sonra.      Now here is photos before and after makeup :)


Önce / Before
Sonra / After 1 yorum: