12 Ocak 2014 Pazar

En iyi yağlı cilt kış kremi / The best oily skin face cream for winter

Benim en sevdiğim kış yüz kremi. Yaklaşık bir ay önce krem yaptım ve hala kullanıyorum. Benim cilt çok sevdi. Kremde organik jojoba, susam ve shea yağlar var. Bu yağlar cilt bakımını çok güzel  yapıyor: cildi nemlindiriyor, besliyor, yumuşatıyor ve aynı zamanda sivilce ile savaşıyor. Evet evet doğru :) Krem için portakal esans yağı kullandım. Bu yağ yağlı cildin yağlılığını normalleştiriyor, gözeneklerin temiz kalmasına yardım ediyor, inflamasyon ve döküntüleri azaltıyor.
Şu anda benim alnımda sivilceler parti yapıyor gibi ve o partiyi durdurmak için bu krem bana yardım ediyor.
Bir gün ablamla Skype'ta konuşuyorduk ve ona anlatıyordum ki bilimiyorum benim cilte neler oluyor. Ondan sonra yeni krem yapmaya karar vedim. Yağlar ve esans yağları hakkında çok bilgiler okudum, krem tarifi hazırladım ve krem yaptım. Bir kaç gün sonra abla tekrar aradı ve hemen sordu, sen ne yaptın, senin cilt daha iyi görünüyor? Çok güzel bir cevap verdim: ben sihirli krem yaptım :) Bence bu, sihirli kremin ne kadar iyi çalıştığını anlatıyor :)
Eşim traştan sonra bu kremi kullanmayı çok sevdi (onun cildi çok hassas ve traştan sonra kırmızı oluyor). Krem bulamayınca hemen soruyor nerede koydum :)

Malzemeler:
  • 1 g Olivem 1000 emülgatör
  • 6 g jojoba yağı
  • 3 g susam yağı
  • 3 g shea yağı
  • 20 g saf gül suyu
  • 8 damla portakal esans yağı
  • 1 kapsül vitamin E (bende likid var yaklaşık 1 ml gibi oluyor )
  • 1 ml vitamin B5
  • 7 damla ekolojik koruyucu
Nasıl yapılır?

Krem nasıl yapılır daha önce burada anlattım. Sadece balmumu yerine Olivem 1000 emülgatör kullanıyoruz.The best oily skin face cream for winter

This face cream became absolutely the best face cream for this winter. I made this face cream about a month ago and I am still using it. My skin just loved it. This cream's main ingredients are jojoba, sesame and Shea oils. These oils takes very good care of skin: moisturize, nourishes, makes it soft and at the same time helps to fight with acne. Yes, yes it is true :) In these cream I used sweet orange essential oil. This oil, not only smells nice but also helps to control oily skin's sebum, helps to keep your pores whiter and cleaner. Moreover it helps to reduce inflammation and rashes.
For now I was having some breakouts on my forehead. I was dealing with it and this cream helps me to do it. 
One day I was talking with my sister on Skype and I was explaining to her my skin problems. After we talked I decided making new face cream. I made research about different oils and essential oils and this is how my new cream recipe was born and cream made. Few days later my sister called me again (with Skype) and immediately asked what did I do that my skin are looking much better. I gave her very nice answer, I said: I made a magical face cream :) I think it is quite illustrating how this cream works.
Even my husband liked this cream. He has very sensitive skin and after shaving usually his skin become with red spots. He tried cream and liked it. It calms skin and takes out redness. If I put cream to other place and he can't find it, he is right away asking where it is gone :) 

Face cream ingredients:

1 g Olivem 1000 emulsifier
6 g jojoba of jojoba oil
3 g of sesame oil
3 g of Shea oil
20 g pure rose water
8 drops of sweet orange essential oil
about 1 ml vitamin E
about 1 ml vitamin B5
7 drops of  preservative Eco

How to make?

It is very easy to make, here I wrote about how to make hand cream. It is very similar, just instead of beeswax you will use Olivem 1000 emulsifier. That cream will mix nicely be sure that both oils (with emulsifier) and rose waters temperature are same or even very similar (about 65 degree). Also, add vitamins, essential oil and preservative Eco just then cream will be less when 40 degrees.
                                    


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder