16 Ocak 2014 Perşembe

DIY kuru şampuan spreyi / DIY dry shampoo spray

 Yağlı şaçlı insanlar ne kadar zor bir problem olduğunu bilir: saç çok çabuk yağlı oluyor. Galiba herkes duydu ki her gün saç yikamak da saç için hiç uygun değil. Evet biliyorum, bize daha iyi, daha temiz gibi his veriyor. Yaklaşık iki yıldan beri, saçlarımı her gün yıkamamayı deniyorum. İlk olarak söyleyebilirim ki, alışmak lazım. Ne kadar fazla saç yıkıyorsak, saçlarımız o kadar fazla yağlı oluyor, bu bir gerçek. Kafamızdaki doğal sebum saçlara lazım. Eğer siz her gün şaç yıkıyorsanız, saç derisi kendi korumak için fazla yağ yapıyor. Doğal şampuan seçim daha önemli: sodium laureth sulfate, paraben, fragrances ve başka tehlikeli maddeler içmeyen şampuanlar.
Kuru şampuan, bazı kozmetik mağazalara yeni geldi. Ama yine de, onların içinde neler neler var. Onun için size kendi kendinize kuru şampuan spreyi yapmayı ve denemeyi tavsiye ediyorum.

Kuru şampuan spreyi mazlemeler:

bir yemek kaşığı mısır nişatası,
bir yemek kaşığı alkol,
4 yemek kaşığı su (veya hidrolat),
bir kaç damla sevdiğin esans yağı (lavanta, portakal, limon veya başka),
sprey şişesi


Nasıl yapılır?

Bütün malzemeleri beraberce karıştır, şişeye koy ve çok iyi salla.


Nasıl kullanır?

İyice salladıktan sonra, saç köklerine yaklaşık 20 cm uzaktan sprey yapıyoruz. Parmak uçlarıyla saç köklerine uyguluyoruz, 5-10 dakika kurumasını bekliyoruz ve sonra saçı çok iyi tarıyoruz. Saç daha taze ve temiz görünecek. 
NOT: çok spreyi yapmaya gerek yok, saç çok ıslak olmasın. Eğer çok sprey olursa saç önceden daha kötü görünecek :)

Alkol saçlara zarar vermez, çünkü o sulandırılmış oluyor. Ben bu kuru şampuan spreyi yaklaşık bir aydan beri kullanıyorum ve çok mutluyum. Ben her iki günde bir saç yıkıyorum, ikinci gün bu şampuanı kulanıorum, saçın daha temiz görünmesine yardım ediyor. 
Eğer kuru şampuan alkolsüz istiyorsanız ben önce bu şampuan kullanıyordum.

  DIY dry shampoo spray

People who has oily hairs knows how difficult it is to keep your hairs nice and clean. Most of you probably hear that washing your hairs every day is not a very good decision too. I know that washing hairs every day gives you more clean and fresh feeling. I have oily hairs and I have been cleaning it almost every day since I was 14. Just about 2 years I am trying to clean it every two days. (I am 26 :)) First of all it was really difficult. But I can tell you just need to get used to this. It is really true that the more you clean the more oily it becomes. Our head skin needs its own natural oil, it also protects your hairs. And naturally if you clean it much, it makes more oil to protect hairs and skin from drying. And of course it is very important to choose good natural shampoo. Which do not includes:  sodium laureth sulfate, paraben, fragrances and other dangerous ingredients.
Nowadays you can find dry shampoo at several shops. But again usually it includes too much dangerous and harmful ingredients. So this is why I am inviting you to make your own dry shampoo spray. 

Dry shampoo ingredients:

1 tablespoon cornstarch,
1 tablespoon alcohol,
4 tablespoon water (or hydrolat),
several drops of essential oil which you like (lavender, orange, lemon and etc.),
spray bottle

How to make:

Mix all ingredients together. Then put it into spray bottle and shake it very well.

How to use?

Shake bottle every time before using. Because you will see that cornstarch will get down in the bottle. Then spray your hair's roots holding bottle about 20 cm away from skin. You do not need to make your hair wet, just dampen it up. Then massage your root with finger tips and let it dry for 5-10 minutes. Later brush your hair very well. Now your hair should look more fresh and clean.
Not: do not make your hair wet, because it will make your hairs look even worse than it was before.

Do not worry alcohol will not damage your hair because it is diluted with water. I am using this dry shampoo about mouth and I am absolutely happy with it. It helps me to skip every day hair washing and helps my hair to look more clean. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder